II wojna światowa

07.06.2018

Dyrektor PISM: Leon Rothfeld - wśród Żydów, którym konsul RP w Bernie wystawił fałszywy paszport

Adwokat dr Leon Rothfeld był jednym z setek polskich Żydów, którym konsul RP w Bernie Konstanty Rokicki wystawił fałszywy paszport Paragwaju. Niestety, dokument dotarł za późno – podał na Twitterze dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

W lutym ambasada RP w Bernie poinformowała na Twitterze, że w latach 1942-43 konsul Konstanty Rokicki wystawił co najmniej 1056 fałszywych paszportów Paragwaju; na każdym przeciętnie są dwie osoby. Posiadacze tych paszportów w większości uniknęli wywózek do niemieckich obozów zagłady i skierowani zostali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz okupowanej Francji.

"Dr Leon Rothfeld, adwokat i ojciec późniejszego ministra spraw zagranicznych prof. Adama Daniela Rotfelda był jednym z setek polskich Żydów, którym konsul RP z Berna Konstanty Rokicki wystawił fałszywy paszport Paragwaju. Niestety, dokument dotarł za późno" - czytamy w twitterowym wpisie Dębskiego.

Konsul Rokicki i jego współpracownicy z polskiego poselstwa w Bernie fałszowali paszporty paragwajskie, korzystając z list dostarczanych im przez co najmniej dwie organizacje żydowskie i korzystając z pełnej ochrony gwarantowanej im przez ówczesnego posła (ambasadora) RP Aleksandra Ładosia (1891-1963). Ponadto współpracowali z Abrahamem Silberscheinem, syjonistycznym działaczem z Polski, który w czasie II wojny światowej kierował współpracującym z polskim poselstwem żydowskim komitetem ratunkowym RELICO w Genewie, oraz z zuryskim rabinem Chaimem Eissem przy pozyskiwaniu i fabrykowaniu paszportów innych krajów, w tym Hondurasu, Peru, Salwadoru, Boliwii i Haiti.

Według ambasady RP w Bernie, liczbę fałszywych paszportów określono na podstawie ich numerów seryjnych i w oparciu o materiały z tzw. archiwum Silberscheina znajdującego się w Instytucie Yad Vashem w Izraelu. Trafiły tam po śmierci Abrahama Silberscheina (1882-1951) – syjonistycznego działacza z Polski, który w czasie II wojny światowej kierował współpracującym z polskim poselstwem żydowskim komitetem ratunkowym RELICO w Genewie.

Dr Leon Rothfeld od 1921 r. był adwokatem w Przemyślanach (woj. tarnopolskie), w okręgu Lwowskiej Izby Adwokackiej. Podczas II wojny światowej ukrywał się. W 1943 r. w Przemyślanach razem z żoną został zamordowany wskutek ukraińskiego donosu. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL