Składaniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscach pamięci na Starym i Nowym Mieście, mszą św. i uroczystością przy głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki podczas Powstania Warszawskiego zostanie we wtorek w stolicy uczczony Dzień Pamięci Starówki.
Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Śródmieścia. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób - zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.
"To 75. rocznica jednego z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy doszło do wybuchu niemieckiej samobieżnej miny na ul. Kilińskiego. Aby podtrzymać pamięć o tych tragicznych wydarzeniach Śródmieście od 1992 r. organizuje Dzień Pamięci Starówki. Ten Dzień to nasze lokalne śródmiejskie święto. Spędźmy je wspólnie i oddajmy hołd ofiarom tragedii sprzed 75 lat" - apeluje burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.
Dzień Pamięci Starówki wpisał się już w lokalną tradycję. "Jego celem jest oddanie hołdu wszystkim ofiarom tej tragedii, a także zwrócenie uwagi na to, że w Powstaniu ginęli także cywile. Ludność cywilna była dla Powstańców wsparciem i zapleczem. Bez jej ofiarności nie udałoby się wytrwać w walce aż 63 dni. Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Pamięć o odwadze Powstańców i cywili, o ich miłości do Warszawy, nie może ulec zapomnieniu. Mamy nadzieję, że Dzień Pamięci Starówki skupi mieszkańców wokół wydarzeń sprzed lat i pomoże krzewić wiedzę o przeszłości Warszawy u kolejnych pokoleń" - podkreślił w informacji dla PAP rzecznik prasowy dzielnicy Jakub Leduchowski.
Uroczystości mają być wyrazem hołdu dla powstańców oraz cywilnych mieszkańców Starego i Nowego Miasta. Rozpoczną się wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze znajdą się w miejscach pamięci narodowej na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Towarzyszyć temu będzie komentarz historyczny dotyczący odwiedzanych miejsc, zabrzmią również utwory muzyczne z okresu Powstania Warszawskiego zagrane na trąbce.
Następnie odbędzie się msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Później zaplanowano uroczystości przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, z udziałem przedstawicieli władz miasta i dzielnicy Śródmieście, kombatantów i mieszkańców. Podczas nich zostaną złożone kwiaty.
Zwieńczeniem uroczystości ma być widowisko muzyczne pt. "Warszawo ma..." na pl. Zamkowym. Wezmą w nim udział Jan Młynarski z zespołem Warszawskie Combo Taneczne oraz Piotr Machalica i Julia Konarska. Będzie można posłuchać najbardziej znanych piosenek przedwojennych, okupacyjnych i powstańczych. Towarzyszyć im będzie poezja powstańcza, fragmenty przemówień prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego oraz urywki z pamiętnika sanitariuszki Barbary Gancarczyk ps. Pająk – świadka wydarzeń z 13 sierpnia 1944 r.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ pat/