Europa i świat po 1989 roku

06.06.2018

Dziennikarka Biełsatu zatrzymana podczas protestu w Kuropatach

Kaciarynę Andrejewą, dziennikarkę Biełsatu, zatrzymano w środę podczas protestu przeciwko otwarciu restauracji w pobliżu Kuropat – miejsca kaźni ofiar represji politycznych. Dziennikarkę zwolniono, ale będzie odpowiadać za nielegalną pracę dziennikarską.

Białoruska dziennikarka relacjonowała protest aktywistów społecznych przeciwko otwarciu restauracji „Pojedziemy, pojemy”, która znajduje się kilkadziesiąt metrów od uroczyska Kuropaty, gdzie w dołach śmierci spoczywają ofiary represji NKWD.

Jak poinformował portal belsat.eu, Andrejewa została zatrzymana przez milicjanta w cywilu, a następnie odwieziona na posterunek. Tam postawiono jej zarzut „nielegalnej produkcji materiałów medialnych”, a następnie wypuszczono.

Protest aktywistów przed nową restauracją trwa od tygodnia. Codziennie przychodzi tam kilka do kilkunastu osób, które próbują zapobiec rozpoczęciu działalności przez restaurację. Mimo to, według niezależnych mediów, została ona otwarta.

W ciągu minionych trzech dekad w Kuropatach powstał „ludowy memoriał”, ofiary są upamiętniane drewnianymi krzyżami umieszczanymi tu przez organizacje społeczne i aktywistów. Państwo, jak dotąd, nie utworzyło w Kuropatach oficjalnego upamiętnienia, chociaż na uroczysku i wokół niego znajdują się tablice z informacją, że jest to zabytek i miejsce kaźni ofiar represji politycznych.

Restauracja „Pojedziemy, pojemy” nie znajduje się na terenie strefy ochronnej wokół zabytku, ale aktywiści wskazują, że rozmiary tej strefy zostały w przeszłości celowo zmniejszone.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL