Ważący 220 kg dzwon "Mieszko i Dobrawa", który w najbliższy poniedziałek zostanie odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski.
Dzwon zawiśnie w grodzie Mieszka I na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie). Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.
"Imiona Mieszka i Dobrawy wiążą się z głównymi historycznymi postaciami, od których liczy się historyczne początki naszego państwa, a przede wszystkim z chrztem Mieszka I i symbolicznym chrztem Polski. Źródła historyczne jednoznacznie podają, że w wyniku działania i za +namową Dobrawy+ Mieszko I przyjął chrzest, a potem +jego lud+" - powiedział PAP dyrektor muzeum.
"Imiona Mieszka i Dobrawy wiążą się z głównymi historycznymi postaciami, od których liczy się historyczne początki naszego państwa, a przede wszystkim z chrztem Mieszka I i symbolicznym chrztem Polski. Źródła historyczne jednoznacznie podają, że w wyniku działania i za +namową Dobrawy+ Mieszko I przyjął chrzest, a potem +jego lud+" - mówił PAP dyr. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.
Dzwon zostanie ustawiony w dębowej dzwonnicy przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ta przestrzeń była stołeczno-rezydencjonalnym ośrodkiem Mieszka I na Ostrowie Lednickim.
Poświęcenie "Mieszka i Dobrawy" zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku. Ten dzień przyjmowany jest jako data chrztu Mieszka i jego dworu w Wielką Sobotę w 966 roku.
"Dzwon będzie się odzywał w bardzo ważnych momentach naszego państwa i przy wizytach bardzo ważnych gości w grodzie Mieszka i Dobrawy" – powiedział prof. Wyrwa.
"Mieszka i Dobrawę" ufundowało Muzeum Pierwszych Piastów.
Obecny właściciel pracowni ludwisarskiej, prawnuk Jana Felczyńskiego Piotr Olszewski powiedział PAP, że "+Mieszko i Dobrawa+ będzie miał średnicę 70 cm, a zabrzmi w tonacji d/2". "Ten dźwięk został dobrany specjalnie ze względu na jego szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne +Hallelujah+ z oratorium +Mesjasz+ Georga Friedricha Haendla, którego dźwięki powodowały, że królowie wstawali z miejsc" – podkreślił właściciel pracowni ludwisarskiej.
Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Natomiast kute serce dzwonu zostanie wykonane z miękkiej stali. Ornamentyka dzwonu nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z parą książęcą, oraz przestrzenią Ostrowa Lednickiego.
W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu znajdzie się wizerunek pary książęcej. Pod nim po łacinie inskrypcja: "Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta". Z kolei na rewersie płaszcza będzie napis: "Ostrów Lednicki. 1050 rocznica chrztu księcia Mieszka I. 2016".
Motyw roślinny u czaszy dzwonu zaczerpnięty został z zapinki do księgi liturgicznej, używanej w czasach pierwszych władców, która została znaleziona na Ostrowie Lednickim. Na cokoliku płaszcza dzwonu znalazł się motyw, który został zaczerpnięty z tzw. drugiego kielicha Dąbrówki, ufundowanego przez księcia Mieszka III.
W poniedziałkowej "Uroczystości narodzin dzwonu" w Przemyślu wezmą udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. W ubiegłym roku wykonała dzwon "Jan Paweł II", który został zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu.
Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.(PAP)
rpo/ kyc/ agz/