Średniowiecze

09.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

Dzwon "Mieszko i Dobrawa" upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski

Mieszko I na obrazie Jana Matejki z cyklu „Poczet królów i książąt polskich”. Fot. PAP/Reprodukcja Mieszko I na obrazie Jana Matejki z cyklu „Poczet królów i książąt polskich”. Fot. PAP/Reprodukcja

Ważący 220 kg dzwon "Mieszko i Dobrawa", który w najbliższy poniedziałek zostanie odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski.

Dzwon zawiśnie w grodzie Mieszka I na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie). Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

"Imiona Mieszka i Dobrawy wiążą się z głównymi historycznymi postaciami, od których liczy się historyczne początki naszego państwa, a przede wszystkim z chrztem Mieszka I i symbolicznym chrztem Polski. Źródła historyczne jednoznacznie podają, że w wyniku działania i za +namową Dobrawy+ Mieszko I przyjął chrzest, a potem +jego lud+" - powiedział PAP dyrektor muzeum.

"Imiona Mieszka i Dobrawy wiążą się z głównymi historycznymi postaciami, od których liczy się historyczne początki naszego państwa, a przede wszystkim z chrztem Mieszka I i symbolicznym chrztem Polski. Źródła historyczne jednoznacznie podają, że w wyniku działania i za +namową Dobrawy+ Mieszko I przyjął chrzest, a potem +jego lud+" - mówił PAP dyr. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

Dzwon zostanie ustawiony w dębowej dzwonnicy przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ta przestrzeń była stołeczno-rezydencjonalnym ośrodkiem Mieszka I na Ostrowie Lednickim.

Poświęcenie "Mieszka i Dobrawy" zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku. Ten dzień przyjmowany jest jako data chrztu Mieszka i jego dworu w Wielką Sobotę w 966 roku.

"Dzwon będzie się odzywał w bardzo ważnych momentach naszego państwa i przy wizytach bardzo ważnych gości w grodzie Mieszka i Dobrawy" – powiedział prof. Wyrwa.

"Mieszka i Dobrawę" ufundowało Muzeum Pierwszych Piastów.

Obecny właściciel pracowni ludwisarskiej, prawnuk Jana Felczyńskiego Piotr Olszewski powiedział PAP, że "+Mieszko i Dobrawa+ będzie miał średnicę 70 cm, a zabrzmi w tonacji d/2". "Ten dźwięk został dobrany specjalnie ze względu na jego szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne +Hallelujah+ z oratorium +Mesjasz+ Georga Friedricha Haendla, którego dźwięki powodowały, że królowie wstawali z miejsc" – podkreślił właściciel pracowni ludwisarskiej.

Do odlewu będzie wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Natomiast kute serce dzwonu zostanie wykonane z miękkiej stali. Ornamentyka dzwonu nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z parą książęcą, oraz przestrzenią Ostrowa Lednickiego.

W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu znajdzie się wizerunek pary książęcej. Pod nim po łacinie inskrypcja: "Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta". Z kolei na rewersie płaszcza będzie napis: "Ostrów Lednicki. 1050 rocznica chrztu księcia Mieszka I. 2016".

Motyw roślinny u czaszy dzwonu zaczerpnięty został z zapinki do księgi liturgicznej, używanej w czasach pierwszych władców, która została znaleziona na Ostrowie Lednickim. Na cokoliku płaszcza dzwonu znalazł się motyw, który został zaczerpnięty z tzw. drugiego kielicha Dąbrówki, ufundowanego przez księcia Mieszka III.

W poniedziałkowej "Uroczystości narodzin dzwonu" w Przemyślu wezmą udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. W ubiegłym roku wykonała dzwon "Jan Paweł II", który został zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu.

Przemyska pracownia jest kontynuatorką firmy założonej w 1808 r. przez Jana Felczyńskiego.(PAP)

rpo/ kyc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL