Polską flagę narodową złożoną z 10 tys. białych i czerwonych tulipanów zaprezentowano z okazji Dnia Flagi w czwartek na pl. Wolności w Poznaniu. Symbole narodowe są ściśle związane z historią Poznania i Wielkopolski - wskazał wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
\Po uroczystości kwiaty rozdano poznaniakom.
"W tym roku wyjątkowo długo czekaliśmy na wiosnę. Dlatego kiedy wreszcie zakwitła, możemy uczcić Dzień Flagi świeżymi kwiatami. Kwiaty są zawsze manifestacją naszych pozytywnych uczuć i intencji. Zdobią otoczenie, poprawiają nastrój, przywołują uśmiech, budzą nadzieję i budzą dobrą atmosferę" - mówił wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
Jak podkreślił, przypadające 2 maja święto to idealna okazja, by eksponować wszystkie symbole i znaki państwowe.
"One podkreślają więzi z ojczyzną i symbolizują wartości jednoczące Polaków na całym świecie. My, Wielkopolanie, powodów by cieszyć się nimi, mamy jak najwięcej. Z naszą ziemią najmocniej związane są godło, barwy narodowe i hymn" - stwierdził.
Jak powiedział, obecne godło i barwy narodowe wywodzą się od herbu użytego przez pochodzącego z Poznania i spoczywającego dziś w tym mieście króla Przemysła II. Wojewoda przypomniał też o związkach z Wielkopolską zarówno wspominanego w hymnie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, jak i autora "Mazurka Dąbrowskiego", Józefa Wybickiego.
Według wojewody Święto Flagi rokrocznie ma w Poznaniu szczególną oprawę i wyjątkowo radosny charakter.
W poprzednich latach w stolicy Wielkopolski Dzień Flagi obchodzono w towarzystwie stumetrowej flagi uszytej przez uczniów wielkopolskich szkół, racząc się podzielonym na 2 tys. kawałków, słodkim, biało-czerwonym mazurkiem.
"Trzy lata temu barwny korowód przeniósł ogromną, stumetrową flagę z placu wolności na Stary Rynek. Dwa lata temu do flagowego projektu zaprosiłem najstarszy w Polsce cech cukierników i piekarzy z Poznania. Mistrzowie sztuki cukierniczej podjęli się wyzwania na miarę siedmiu metrów. Tyle bowiem mierzył największy w Europie, półtonowy mazurek z polukrowany na biało i czerwono" - przypomniał wojewoda.
W 2012 roku, na kilka tygodni przed rozpoczęciem Euro 2012, w trakcie święta wykorzystano największą w kraju, biało-czerwoną piłkę.
Czwartkowe uroczystości w Poznaniu uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa oraz prezentacja zabytkowych samochodów. Chętni mogli też otrzymać biało-czerwone flagi. (PAP)
rpo/ son/