II wojna światowa

22.02.2017

Francja: pogrzeb ostatniego pilota pułku Normandie Niemen

Z udziałem przedstawicieli władz francuskich i rosyjskich odbył się w środę w Cannes na południu Francji pogrzeb pułkownika Gaela Tabureta - ostatniego z pilotów, którzy w latach 1943-45 walczyli u boku ZSRR w pułku myśliwskim Normandie Niemen.

Taburet zmarł 10 lutego w wieku 97 lat. Do Normandie Niemen wstąpił w 1944 roku, a po wojnie służył we francuskich siłach powietrznych w Algierii, by następnie podjąć karierę na stanowiskach kierowniczych w biznesie.

Podległy siłom Wolnych Francuzów generała Charlesa de Gaulle'a pułk Normandie Niemen był jedyną jednostką bojową aliantów zachodnich walczącą na froncie wschodnim. Przewinęło się przez niego 96 pilotów, z których 42 poległo w walce. Lotnicy pułku zgłosili zestrzelenie łącznie 273 niemieckich samolotów.

Przy życiu pozostała już tylko jedna osoba służąca w Normandie Niemen - mający obecnie 96 lat mechanik Andre Peyronie. (PAP)

dmi/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL