Holokaust

04.06.2018

Fundacja From the Depths przyzna nagrody za dialog i pamięć o Holokauście

Amerykański aktor Dean Cain, honorowy przewodniczący Fundacji From the Depths. Fot. PAP/M. Kmieciński Amerykański aktor Dean Cain, honorowy przewodniczący Fundacji From the Depths. Fot. PAP/M. Kmieciński

Ocaleni z Zagłady Edward i Cesia Mosberg oraz Jack Garfein, a także aktor Dean Cain otrzymają w czwartek w Nowym Jorku odznaczenia Fundacji From the Depths za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holokauście".

Jak powiedział PAP prezes Fundacji From the Depths Jonny Daniels, "ci czterej uhonorowani są prawdziwymi bohaterami w dziedzinie dialogu i pamięci".

"Każdy na swój własny sposób, przełamując bariery, otwiera i łączy serca. Każda z tych niezwykłych osób uczyniła świat lepszym miejscem" - podkreślił.

Wręczenie odznaczeń odbędzie się w czwartek w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Wyróżnienie przyznawane jest osobom zaangażowanym "w budowanie dialogu w duchu pamięci o Holokauście".

Na wagę tego dialogu zwrócił uwagę Daniels, który ocenił, że "naprawdę nie ma nic bardziej znaczącego i ważniejszego". "Dialog umożliwia ludziom i narodom zbliżanie się do siebie bardziej, niż możliwe jest to poprzez polityczne instytucje czy też partie" - dodał.

Udział w uroczystości, organizowanej we współpracy z Kancelarią Premiera RP oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zapowiedzieli m.in. przedstawiciele amerykańskich środowisk żydowskich oraz polscy politycy.

Nagrodzone zostaną trzy osoby, które przeżyły Holokaust: Edward i Cesia Mosberg oraz Jack Garfein, a także amerykański aktor, honorowy przewodniczący Fundacji - Dean Cain.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, Mosbergowie "przyczynili się do pogłębienia dialogu pomiędzy Żydami i Polakami oraz niestrudzenie pracowali nad promowaniem edukacji o Holokauście na całym świecie". Edward Mosberg jest także jednym z ostatnich żyjących, którzy przeżyli obóz w Płaszowie i Mathausen, który "przemawia na całym świecie, edukując i pielęgnując pamięć o Holokauście".

Z kolei pochodzący z Czechosłowacji Jack Garfein "jest kluczową postacią historyczną w kinie i w teatrze w Stanach Zjednoczonych", twórcą "Actor's Studio". Garfein przeżył jedenaście niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz- Birkenau.

Wyróżniono także amerykańskiego aktora, producenta, scenarzystę i reżysera Deana Caina, będącego honorowym przewodniczącym Fundacji From the Depths. Jak podkreślono, od momentu dołączenia do niej, Cain "pielęgnuje pamięć i wspomnienia o Holokauście, wykorzystując do tego media społecznościowe oraz inne źródła".

Celem fundacji From the Depths jest "budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami". Współpracuje z osobami ocalałymi z Holokaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej. (PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL