Żołnierze, rezerwista dbający o kombatantów i psychoterapeutka lecząca weteranów dotkniętych wojenną traumą - to tegoroczni laureaci Buzdyganów "Polski Zbrojnej". Pierwszy raz przyznano nagrodę pośmiertnie - zmarłemu w styczniu gen. dyw. Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu ps. "Gryf". Nagrody wręczono w piątek.
"To wielka rzecz dostawać nagrodę od ludzi, z którymi się służy ramię w ramię" – powiedział w imieniu wyróżnionych kapelan parafii wojskowej św. Józefa w Nowym Glinniku ks. kmdr por. Radosław Michnowski.
"Nasza służba jest naszą pasją, i tą pasją próbujemy zarażać wszystkich tych, do których jesteśmy posłani, z którymi służymy. Ta nagroda zobowiązuje, jest takim poklepaniem po ramieniu i powiedzeniem: +tak trzymaj, stary+; to wiatr w żagle, który pcha naszą łódź razem z wami" – dodał kapelan, nagrodzony za "przełamywanie schematów oraz walkę z żołnierskim strachem i stresem".
"Buzdygan to broń średniowieczna, ale również coś, co wyróżniało oficera. To honor, splendor, ale również zobowiązanie, żeby przewodzić innym, żeby swoją postawą dawać przykład innym do naśladowania" – powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.
Wśród laureatów Buzdyganów za 2016 rok jest plut. Piotr Małachowski, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w rzucie dyskiem, który swój medal wystawił na aukcję, by zebrać pieniądze na leczenie chorego chłopca. Kapituła nagrodziła lekkoatletę "za przekuwanie wymiernych sukcesów sportowych w niewymierne dobro ratowania życia".
Buzdygan otrzymali także dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński, doktorzy nauk medycznych Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy - szefowie Pododdziału Okulistycznego w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach i Sylwia Szymańska, psycholog i psychoterapeuta Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM, która leczy dotkniętych wojenną traumą.
W tym roku pierwszy raz przyznano nagrodę pośmiertnie. Otrzymał ją zmarły w styczniu gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. "Gryf", bohater powstania warszawskiego, żołnierz batalionu AK "Parasol", dowódca grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli.
Buzdyganem Internautów, przyznanym przez czytelników "PZ" został wyróżniony st. sierż. rez. Tomasz Sawicki. Były żołnierz zyskał uznanie za organizowaną od siedmiu lat akcję świątecznych paczek dla weteranów II wojny światowej i walk po 1945 r.
Buzdygan - posrebrzana replika XVI-wiecznej broni będącej oznaką godności rotmistrza - to nagroda przyznawana od 23 lat ludziom "nietuzinkowym, kształtującym nowoczesny wizerunek Wojska Polskiego". Kandydatów zgłaszają przedstawiciele MON i dowództw, Sztabu Generalnego WP, szefowie inspektoratów, korpusów, brygad, pułków i instytucji związanych z armią oraz czytelnicy "Polski Zbrojnej". W skład kapituły wchodzą laureaci wcześniej uhonorowani statuetką.
Jakub Borowski (PAP)
brw/ karo/