Modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli pięciu religii i wyznań, przedstawienie rysu historycznego, wystąpienia gości – złożą się na piątkową uroczystość odsłonięcia głazu i tablic upamiętniających więźniów niemieckiego obozu pracy w Gołuskach (gm. Dopiewo) z czasów II wojny.
Niedaleko miejsca uroczystości w okresie II wojny światowej - w latach 1941-43 - znajdował się obóz pracy, w którym osoby różnych narodowości i wyznań wykorzystywano przymusowo do budowy dróg i autostrady. Najpierw byli to jeńcy angielscy i francuscy, potem rosyjscy, a następnie Żydzi.
Na tablicy widnieje napis: „Miejsce uświęcone cierpieniem jeńców angielskich, francuskich i rosyjskich oraz więźniów obozu pracy narodowości żydowskiej, którzy w okresie II wojny światowej, w latach 1941 – 1943, zostali zmuszeni przez niemieckiego okupanta do niewolniczej pracy. - Społeczność Gminy Dopiewo.” Na drugiej tablicy, obok głazu, napis ten będzie przetłumaczony na 5 języków: angielski, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski.
W uroczystościach, które rozpoczną się o g. 13 wezmą udział przedstawiciele: judaizmu, kościoła rzymskokatolickiego, cerkwi prawosławnej, kościoła augsbursko–ewangelickiego i kościoła anglikańskiego. Mapę dojazdu można znaleźć na stronie dopiewo.pl i facebook’owym profilu Gminy Dopiewo, która jest fundatorem głazu i tablicy.
Źródło: Urząd Gminy Dopiewo