100 tys. euro przekaże Hiszpania na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz – podała w poniedziałek Fundacja.
Hiszpania jest 36. państwem, które zdecydowało się przeznaczyć pieniądze. Jak przypomnieli pracownicy Fundacji najwyższe wpłaty zadeklarowały dotychczas Niemcy – 60 mln euro, a także Stany Zjednoczone – 15 mln dolarów i Polska – 10 mln euro. Instytucję wsparło także siedmiu filantropów, w tym m.in. szef Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder oraz „The Righteous Persons Foundation” Stevena Spielberga. Każdy z nich zapowiedział 1 mln euro.
Ogółem suma deklaracji sięga obecnie ok. 113 mln euro, z których ok. 90 mln euro jest już na kontach. Zadaniem Fundacji jest zgromadzenie 120 mln euro. Odsetki od tej kwoty umożliwią systematyczne prace konserwatorskie nad pozostałościami po obozie i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. W ub.r. z tego źródła trafiło na ten cel 4,6 mln zł. W tym roku ma to być ok. 6,4 mln zł.
Priorytety i harmonogram prac w Muzeum Auschwitz określa globalny plan konserwacji. Prace w jego ramach rozpoczęły się w połowie 2012 r. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował, że koncentrują się one głównie wokół najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau i znajdujących się tam baraków murowanych.
W tej chwili najpoważniejszym zadaniem, rozpoczętym z początkiem września, jest gruntowna konserwacja dwóch baraków więźniarskich, które znajdują się w sektorze BIb byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zostały wzniesione w 1941 r.
Sawicki dodał, że w następnych latach prace obejmą wszystkie murowane baraki w byłym Auschwitz II-Birkenau. „Łącznie na odcinku obozu określanym przez Niemców jako +Bib+ stanęło 15 baraków murowanych, 12 baraków drewnianych, a także kuchnia, łaźnia, umywalne, latryny oraz barak, w którym przechowywano mienie więźniów” – powiedział.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ par/