II wojna światowa

23.08.2019

Hiszpańskie media: pakt Ribbentrop-Mołotow wciąż wstydliwy dla Rosji

Hiszpańskie media, opisując w piątek okoliczności podpisania przed 80 laty paktu Ribbentrop-Mołotow, wskazują, że dla Rosji, która odwołuje się do dziedzictwa ZSRR, sowiecko-niemiecka umowa i tajne do niej załączniki to wydarzenie wciąż wstydliwe.

Media odnotowują, że podobnie jak u schyłku ZSRR skrzętnie ukrywano prawdę o niemiecko-radzieckim pakcie o nieagresji, tak dziś władze Kremla manipulują tym wydarzeniem, próbując je uzasadnić, m.in. względami bezpieczeństwa. Zaznaczają, że manipulowanie prawdą historyczną przez Moskwę wywołuje niezadowolenie państw Europy Środkowo-Wschodniej, głównie Polski i republik bałtyckich.

CZYTAJ TAKŻE

Dziennik “Hoy” wskazuje, że pakt Ribbentrop-Mołotow, wraz ze swoimi tajnymi załącznikami, został ujawniony w pełni przez władze w Moskwie dopiero w schyłkowej fazie istnienia ZSRR. Gazeta przypomina, że w ostatnich latach temat przedwojennego porozumienia znowu wrócił na czołówki światowych gazet.

“Prezydent Władimir Putin próbował usprawiedliwiać decyzję Józefa Stalina o paktowaniu z Adolfem Hitlerem 10 maja 2015 r. podczas moskiewskiego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel” - przypomniał “Hoy”, zaznaczając, że na bazie tajnej klauzuli do paktu Ribbentrop-Mołotow doszło do zaatakowania i okupacji Polski.

Moskiewski korespondent “Hoy” przypomina, że część rosyjskich historyków podąża dziś śladem Kremla w manipulowaniu historią i usprawiedliwianiu ekspansywnej polityki Stalina. Zaznacza, że pakt Ribbentrop-Mołotow miał też inne konsekwencje dla Polski. “Jedną z nich był mord dokonany przez NKWD na prawie 22 tys. oficerach wojska polskiego w Katyniu” - napisał “Hoy”.

Z kolei dziennik “ABC”, nazywając pakt Ribbentrop-Mołotow “wydarzeniem wstydliwym dla ZSRR”, przypomina w piątek, że Kreml poszedł nie tylko na współpracę z nazistowskimi Niemcami w podziale terytoriów w Europie Środkowo-Wschodniej, ale również wspierał III Rzeszę w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE

“ZSRR wysłał nazistowskim Niemcom Adolfa Hitlera setki tysięcy ton różnego rodzaju materiałów, a dodatkowo też raporty meteorologiczne dla sił powietrznych III Rzeszy prowadzących atak na Wielką Brytanię” - napisał “ABC”.

Madrycka gazeta przypomina, że pomimo upływu 80 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, wciąż tego “wstydliwego” porozumienia broni prezydent Rosji Władimir Putin.

Z kolei dziennik “El Espanol” odnotował, że pakt z 23 sierpnia 1939 r. ukazał fałszywe oblicze Stalina, który w kilka miesięcy po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii zawarł umowę o nieagresji ze swoim największym wrogiem, Adolfem Hitlerem. Przypomniał, że ZSRR i Niemcy walczyły ze sobą podczas hiszpańskiego konfliktu.

“Umowa Ribbentrop-Mołotow zaskoczyła Europę, podzieliła komunistów na świecie (…) i rozwścieczyła antyfaszystów w Hiszpanii” - podsumował “El Espanol”.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ klm/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL