Polskie Państwo Podziemne

13.02.2018

Hanna Tanaś ps.„Hanka” odeszła na wieczną wartę

Hm. Hanna Tanaś na Polance Redłowskiej. Źródło: ZHP Hm. Hanna Tanaś na Polance Redłowskiej. Źródło: ZHP

Wieczorem 11 lutego zmarła w Warszawie Hanna Tanaś ps. "Hanka" – harcerka i łączniczka Szarych Szeregów oraz żołnierka wywiadu Inspektoratu Radom Okręgu Kieleckiego Armii Krajowej.

Dh Harcmistrzyni Hanna Tanaś z d. Momocińska – ps. „Hanka”, urodziła się 06.12.1926 roku w częstochowskiej dzielnicy Błeszno. Harcerka i łączniczka Szarych Szeregów oraz od 11.11.1942 do 15.01.1945 roku - żołnierka wywiadu Inspektoratu Radom Okręgu Kieleckiego Armii Krajowej. W konspiracji zajmowała się m. in. kolportażem gazetek, przenosiła meldunki oraz rozpracowywała osoby wskazane przez dowódcę. Za działalność w AK awansowana została do stopnia oficerskiego porucznika.

W 1950 roku zawarła związek małżeński z Dh. Hm. Zygmuntem Tanasiem – PS. „Przebiegły Ryś” – najmłodszym drużynowym konspiracyjnego Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni i żołnierzem AK, wychowawcą wielu pokoleń harcerskich żeglarzy, społecznikiem, lekarzem okrętowym m. in. Polskich Linii Oceanicznych.

Dh. Hania aktywnie uczestniczyła w procesach powojennego odradzania się Ruchu Harcerskiego - na historycznym Zjeździe Łódzkim w 1956 roku, reaktywującym Związek Harcerstwa Polskiego, skutecznie broniła symboli harcerskich, a następnie m. in. przez wiele lat działała w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów - jako członkini Zarządu Oddziału Morskiego SSzSz, zaś od 2006 roku – Rady Naczelnej Stowarzyszenia.

Odeszła na wieczną wartę wieczorem 11.02.2018 roku w Warszawie. „Była pogodzona z ludźmi i światem” – wiadomość o śmierci przekazał syn Hanny, Leszek.

Nabożeństwo żałobne zaplanowane jest na piątek 16.02.2018 roku, o godz. 12.00, w Kościele Ludzi Morza Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2 w Gdyni, po którym o godz. 13.30 zaplanowano pogrzeb na Cmentarzu Witomińskim.

Źródło: ZHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL