Walki o granice II RP

30.12.2018

Inscenizacja historyczna „Kiedy Niemcy opuszczali Poznań” upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie

Pokonani przez powstańców wielkopolskich żołnierze niemieccy 6 Pułku Grenadierów 30 grudnia 1918 r. odmaszerowali w kierunku dworca kolejowego i opuścili Poznań. Wydarzenia sprzed stu lat przypomni w niedzielę w Poznaniu inscenizacja historyczna.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 14.00 na parkingu wewnętrznym Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy ulicy Szylinga. Sto lat temu w tym właśnie budynku mieściły się dawne koszary 6 Pułku Grenadierów.

"Inscenizację rozpocznie pokaz szturmu, a następnie rekonstruktorzy w mundurach armii niemieckiej z okresu I wojny światowej przejdą w eskorcie powstańczej spod dawnych koszar przy ulicy Szylinga na dworzec" – wskazali organizatorzy.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na parkingu komendy wejście możliwe będzie wyłącznie z bezpłatnymi zaproszeniami. Wejściówki dla maksymalnie 200 widzów można będzie odebrać bezpośrednio przed wydarzeniem.

Po inscenizacji odbędzie się przemarsz za kolumną wojskową, w którym może wziąć udział każdy chętny. Trasa będzie wiodła ulicami m.in. Szylinga, Kraszewskiego i Zwierzyniecką. Inscenizację przygotuje grupa GRH Kreuz 1914.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. 30 grudnia Polacy zdobyli koszary 6 Pułku Grenadierów na Jeżycach. Niemcy oddali zwycięzcom 12 ciężkich karabinów maszynowych i odmaszerowali na dworzec, gdzie wsiedli do pociągu i wyjechali z Poznania.

Poznań został wyzwolony ostatecznie 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL