Ok. 50 aktorów i statystów zainscenizuje w sobotę na Rynku Głównym w Krakowie przysięgę Tadeusza Kościuszki, którą Naczelnik 24 marca 1794 r. zapoczątkował insurekcję – powstanie narodowe uważane za ostatnią próbę ratowania I Rzeczpospolitej.
Krakowianie i turyści będą mogli oglądać barwny pokaz od południa przez kilka godzin. Widowisko potrwa tak długo, ponieważ będzie nagrywane – film, który powstanie ma trwać ok. 10 minut. W ciągu kilku godzin realizatorzy tego krótkiego obrazu chcą uchwycić jak najlepsze ustawienia aktorów i kadry.
Inscenizacja jest inspirowana malowidłem Wojciecha Kossaka "Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie w dniu 24 marca 1794 roku". Taki sam tytuł będzie nosił film, nakręcony przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W inscenizacji udział wezmą głównie artyści związani z Krakowem – m.in. Tomasz Schimscheiner (jako Tadeusz Kościuszko), Leszek Piskorz, Paweł Okraska, Grzegorz Łukawski, Michał Czernecki, Andrzej Deskur. Film reżyseruje Marek Brodzki.
"Widzowie zobaczą wierne odtworzenie obrazu Kossaka" – powiedziała PAP kierowniczka produkcji Karolina Zielonka. Jak wyjaśniła, krótki film będzie miał charakter fabularny. Oprócz sceny przysięgi z Rynku na nagraniu znajdą się ujęcia dworu Wodzickich, w którym Kościuszko spędził noc przed zaprzysiężeniem. Prace filmowców w specjalnie zaaranżowanym podkrakowskim dworze (dwór Wodzickich w centrum Krakowa już nie istnieje) nie będą dostępne dla publiczności.
"Krótki film fabularny wprowadzi widza w kontekst historyczny, przybliży sytuację przedstawioną na obrazie" – wyjaśniła kierowniczka produkcji.
Film powstaje w cyklu edukacyjnym "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach", w ramach którego Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych nagrywa historyczne obrazy. Prace nad sposobem dystrybucji filmów jeszcze trwają.
Insurekcja kościuszkowska trwała od 24 marca do 16 listopada 1794 r. i objęła zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego. Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7 maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.
Sobotnie wydarzenie na Rynku jest elementem obchodów Roku Kościuszki w Krakowie, ogłoszonego przez Sejm z okazji 200. rocznicy śmierci bohatera. Obchody patronatem objęło UNESCO i prezydent RP Andrzej Duda.
Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był dowódcą i politykiem, Najwyższym Naczelnikiem insurekcji 1794 r. oraz bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w Szwajcarii. W 1818 r. trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju i złożona w krypcie na Wawelu. (PAP)
bko/ pat/