Kampania 1939

07.09.2014 aktualizacja 14.07.2016

Inscenizacja walk pogranicznych z 1939 r. w skansenie w Olsztynku

1. inscenizacja „Pogranicze '39” w skansenie w Olsztynku w 2013 r. Fot. Roman Jocher. Źródło: Muzeum II Wojny Światowej 1. inscenizacja „Pogranicze '39” w skansenie w Olsztynku w 2013 r. Fot. Roman Jocher. Źródło: Muzeum II Wojny Światowej

Ponad stu rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji historycznej "Pogranicze '39", która odbędzie się w niedzielę w skansenie w Olsztynku (Warmińsko-Mazurskie). Scenariusz rekonstrukcji nawiązuje do walk Armii Łódź w pierwszych dniach II wojny światowej.

Inscenizacja przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego odtwarza wydarzenia na pograniczu polsko-niemieckim w pierwszych dniach września 1939 roku. Sceny bitewne z wykorzystaniem pirotechniki i wojskowych pojazdów nawiązują do walk toczonych przez żołnierzy Armii Łódź.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, największy nacisk położono na prezentację zaplecza frontu. Widzowie mogą dowiedzieć się, jak funkcjonowały służby pomocnicze, aprowizacja i zabezpieczenie techniczne walczących stron. Zobaczą, w jaki sposób udzielano pomocy rannym, jak wyglądało dowodzenie czy utrzymanie dyscypliny w oddziałach.

Na potrzeby rekonstrukcji teren skansenu podzielono na strefę wojsk polskich i niemieckich oraz rejon potyczek między nimi. Po stronie polskiej pokazane będą sceny pospiesznej mobilizacji, obrony przeciwlotniczej, działalności piątej kolumny, a także improwizowany punkt pierwszej pomocy i kuchnia polowa. Po stronie niemieckiej będzie można zobaczyć działanie sztabu wojskowego, punktu opatrunkowego i kuźni polowej Wehrmachtu.

Według Mateusza Jasika z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej, olsztynecka inscenizacja wyróżnia się wyjątkową formułą, która pozwala na samodzielne poruszanie się widzów po terenie odtwarzanych działań wojennych. Dzięki temu będą oni mogli przenieść się "niemal w sam środek wydarzeń". Rekonstrukcję przygotowano w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi. "Nasz projekt nie jest tak naturalistyczny, jak tradycyjne inscenizacje wojenne. Nie chcieliśmy narażać dzieci na obrazy, na które mogą być jeszcze niegotowe" - powiedział Jasik.

W inscenizacji z udziałem ponad stu członków grup historycznych wykorzystano wojskowe pojazdy z epoki. Atrakcją ma być lekki czołg 7TP odbudowany z wykorzystaniem oryginalnych części przez Fundację Wojskowości Polskiej. Jeden z dwóch batalionów tych czołgów, uważanych za ikonę ówczesnej polskiej myśli technicznej, walczył w 1939 roku w składzie Armii Łódź. W Olsztynku zaprezentowane zostaną również kopie samochodu pancernego SdKfz 222; ciężarówek Mercedes, KHD i Citroen oraz transportera OT810 przestylizowanego na SdKFz 251, a także trzech pancerek wz. 34.

To już druga edycja wojennej inscenizacji w olsztyneckim skansenie. Przed rokiem pokazano tam walki Armii Modlin, toczone na pograniczu Prus Wschodnich i II Rzeczpospolitej. Według organizatorów, inscenizacje "Pogranicze '39" mają charakter edukacyjny i ich celem jest przekazanie wiedzy historycznej oraz zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny. (PAP)

mbo/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL