Instytut Polski w Wilnie rozpoczął kampanię informacyjną mającą na celu upamiętnienie polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na profilu placówki na Facebooku i Twitterze Instytut rozpoczął prezentowanie sylwetek Polaków, którzy ratowali Żydów.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński poinformował PAP, że Instytut „przez najbliższe dwa tygodnie będzie publikował infografiki, poprzez które opowie o ciekawych i wzruszających historiach polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Jako pierwszą przedstawiono postać Ireny Sendlerowej; obecnie w Polsce obchodzony jest rok jej pamięci. Następnie ukażą się informacje m.in. o rodzinie Ulmów, Antoninie i Janie Żabińskich, Zofii Kossak-Szczuckiej, siostrze Matyldzie Getter.
„Naszym celem jest opowiedzenie na Litwie o polskich Sprawiedliwych, pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy narażając życie swoje i swoich bliskich, decydowali się ratować Żydów przed śmiercią” - mówi Łapczyński.
Dyrektor podkreśla: „Chcemy pokazać, że Polacy stanowią procentowo największą grupę odznaczonych tytułem wśród Narodów Świata” i przypomina, że do tej pory ponad 6,7 tys. Polaków zostało uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem tym tytułem. „To powód do ogromnej dumy” - dodał.
Kampania o polskich Sprawiedliwych w mediach społecznościowych jest pierwszym etapem tegorocznych działań Instytutu mających na celu ich upamiętnienie na Litwie. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie na Litwie miejsc pamięci, które znajdują się na terytorium Polski.
Planowane jest opowiedzenie o byłych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, w tym o najbardziej znanym obozie w Auschwitz. Zaprezentowane zostaną szerzej także dwie polskie placówki muzealne - Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu.
Do miejsc pamięci w maju na zaproszenie Instytutu i polskiego MSZ pojedzie grupa dziennikarzy z najważniejszych litewskich mediów po to, by – jak zaznacza Łapczyński - „pokazać z jednej strony skalę niemieckich represji w Polsce, a z drugiej, tysiącletnie pokojowe współistnienie Polaków i Żydów oraz, na przykładzie rodziny Ulmów, bohaterskich postaw Polaków w czasie II wojny światowej”.
W kwietniu w Wilnie i Kownie, we współpracy z Ambasadą RP, zostaną zaprezentowane dwie wystawy - o Radzie Pomocy Żydom „Żegota” oraz o Polakach ratujących Żydów. Wykład wygłosi dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. Zostanie także zaprezentowany film „Historia Ireny Sendlerowej”.
W tym roku Instytut Polski w Wilnie planuje także upamiętnienie polskich rodzin z Wileńszczyzny, które zostały odznaczone tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
„Na Litwie często zapomina się o tym, że wśród prawie 900 osób uhonorowanych tym tytułem bardzo duża część to były polskie rodziny, Polacy” - mówi Łapczyński.
Instytut zamierza opracować w ciągu najbliższych kilku miesięcy publikację, która opowie o wybranych polskich rodzinach z Wilna i Wileńszczyzny, które ratowały Żydów. Publikacja ma się ukazać jesienią. Ma być ona dostępna w językach litewskim, polskim i angielskim. Towarzyszyć jej będzie wystawa.
Akcentowane będą również związki i współpraca japońskiego konsula w Kownie Chiune Sugihary, wystawiającego Żydom tzw. wizy życia oraz polskiego ambasadora w Tokio Tadeusza Romera, który organizował w Japonii pomoc dla uchodźców z Europy.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ mc/