Instytut Pamięci Narodowej i MSZ podpiszą w poniedziałek w Warszawie porozumienie o współpracy. Ma ono przyczynić się do upowszechniania rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski poza granicami kraju.
Porozumienie podpiszą minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz prezes IPN Jarosław Szarek.
"Celem porozumienia jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski za granicą poprzez realizację wspólnych projektów obu instytucji" - podało w piątek MSZ, które zaprasza na uroczystość zawarcia umowy do siedziby resortu w Warszawie.
Współpraca IPN z MSZ - jak dowiedziała się PAP - będzie zakładała między innymi pomoc dla IPN w pozyskiwaniu i zabezpieczaniu dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski. Chodzi m.in. o domowe archiwa, których z różnych powodów ktoś chce się pozbyć. Mogą to być akta urzędowe, fotografie, pamiętniki lub dzienniki, prywatne listy, kasety audio i wideo, które mimo że są prywatne dotyczą losów narodu polskiego.
W drugiej połowie maja Instytut uruchomił w tej sprawie specjalny portal "Archiwum Pełne Pamięci", na którym można zapoznawać się z przekazanymi do Archiwum IPN kolekcjami dokumentów.
Portal jest dostępny na stronie www.archiwumpamieci.pl i jest również platformą wymiany informacji z potencjalnymi darczyńcami. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie dokumenty można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Ze względu na to, że archiwalia mają być pozyskiwane przez IPN nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, portal ma być prowadzony także w języku angielskim i rosyjskim.
Przykładem dotychczasowej współpracy pomiędzy IPN a MSZ w zakresie przekazywania dokumentów jest m.in. 1385 archiwalnych fotografii oraz 6 filmów z okresu niemieckiej okupacji w Polsce, w większości autorstwa żołnierza Wehrmachtu, które w tym roku znalazły się w Archiwum IPN. Fotografie, w tym przedstawiające legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", przekazał do IPN w celu ich digitalizacji konsul generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.
MSZ nie jest pierwszym resortem, z którym IPN podpisze porozumienie o współpracy. Pod koniec sierpnia 2016 r. podobną deklarację podpisało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W podpisanym porozumieniu mowa jest m.in. o ścisłej współpracy obu instytucji przy opracowywaniu podstaw programowych kształcenia ogólnego z zakresu najnowszej historii Polski. Pod koniec kwietnia br. z IPN deklarację współpracy podpisała również Polska Agencja Prasowa. (PAP)
nno/ itm/