Europa i świat po 1989 roku

21.09.2018

IPN inauguruje „Przystanek Historia” w Londynie

„Przystanek Historia” IPN w Londynie „Przystanek Historia” IPN w Londynie

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w piątek serię wydarzeń poświęconych historii Polski, pod hasłem „Przystanek Historia”, które będą odbywały się w Londynie w ramach współpracy z Ogniskiem Polskim i Polską Wspólnotą w Wielkiej Brytanii. W planach są m.in. wykłady i zajęcia dla dzieci.

Podczas piątkowej ceremonii w ambasadzie RP w Londynie przedstawiciele IPN i organizacji partnerskich podpisali porozumienie dotyczące funkcjonowania "Przystanku Historia" w brytyjskiej stolicy.

Wcześniej podobne programy zostały także przygotowane w innych miastach poza granicami Polski, m.in. w Brukseli, Lwowie i Nowym Jorku.

Na sobotę zaplanowano zajęcia edukacyjne o polskiej niepodległości w Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej oraz prelekcję Krzysztofa Drażby o Polskim Państwie Podziemnym w klubie Ognisko Polskie w dzielnicy South Kensington.

Na przyszły rok planowane są dalsze wydarzenia, poświęcone postaci Anny Walentynowicz, popularyzacji wkładu Polski i Polaków w historię świata oraz upamiętnieniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Londyn jest jednym z największych ośrodków polonijnych na świecie. W brytyjskiej stolicy mieszka ok. 180 tys. Polaków.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL