Polska po 1989 roku

19.11.2017

IPN: nazwa placu 18 Marca w Kołobrzegu nie podlega zmianie w ramach ustawy dekomunizacyjnej

Nazwa kołobrzeskiego placu 18 Marca oraz parku o tej samej nazwie nie podlegają zmianie w ramach ustawy dekomunizacyjnej – poinformował w niedzielę szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Postępowanie nadzorcze dotyczące tych nazw wszczął na początku listopada br. wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

IPN informuje, że w piśmie skierowanym we wrześniu br. do wojewody zachodniopomorskiego, które dotyczyło 8 nazw ulic i obiektów znajdujących się na terenie Kołobrzegu, a które wskazywane były jako podlegające zmianie, „nie było i nie będzie nazwy 18 Marca, odnoszącej się do zakończenia toczonych przez Polaków ciężkich walk z Niemcami o Kołobrzeg w roku 1945”.

Instytut miał wcześniej prosić kołobrzeski magistrat o wyjaśnienie, czy w miejskich archiwach zachowane jest merytoryczne uzasadnienie do nazwy 18 Marca. Chodziło o ustalenie, „czy oprócz upamiętnienia walk o Kołobrzeg i dokonanych przez żołnierzy uroczystości zaślubin Polski z morzem nie ma tam dodatkowo ujętych treści propagandowych fałszujących doświadczenie historyczne Polski” - napisano w komunikacie IPN.

Według informacji przekazanych przez prezydenta miasta Janusza Gromka uchwały w sprawie nazw plac 18 Marca oraz park 18 Marca nie posiadają merytorycznych uzasadnień. Według IPN uchwały samorządowe dotyczące nazw „kalendarzowych” powinny zawierać uzasadnienia merytoryczne.

„Nazwy upamiętniają obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierzy, którzy walczyli przeciw Niemcom i polegli podczas walk o Kołobrzeg 18 marca 1945 r. Niezależnie od sposobu wykorzystania ich krwi i żołnierskiego trudu przez czynniki polityczne, którym podporządkowane były ich jednostki, większość z nich – podobnie jak dominująca część polskiego społeczeństwa – zachowywała wówczas nadzieję na odbudowę po wojnie niepodległej Polski” - czytamy w zaproponowanej przez IPN treści uzasadnienia do uchwały dotyczącej nazwy 18 Marca.

Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski poinformował 9 listopada br., że wysłał on informację do 38 gmin o wszczęciu postępowań nadzorczych mających na celu wydanie zarządzeń zastępczych w sprawie nazw ulic. Postępowanie nadzorcze dotyczy 8 nazw na terenie gminy miejskiej Kołobrzeg, w tym placu 18 Marca i parku 18 Marca.

2 września br. - zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną - minął termin, do którego samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. IPN wskazał, że ustawie podlegają 943 nazwy ulic. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL