Nazwa kołobrzeskiego placu 18 Marca oraz parku o tej samej nazwie nie podlegają zmianie w ramach ustawy dekomunizacyjnej – poinformował w niedzielę szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Postępowanie nadzorcze dotyczące tych nazw wszczął na początku listopada br. wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.
IPN informuje, że w piśmie skierowanym we wrześniu br. do wojewody zachodniopomorskiego, które dotyczyło 8 nazw ulic i obiektów znajdujących się na terenie Kołobrzegu, a które wskazywane były jako podlegające zmianie, „nie było i nie będzie nazwy 18 Marca, odnoszącej się do zakończenia toczonych przez Polaków ciężkich walk z Niemcami o Kołobrzeg w roku 1945”.
Instytut miał wcześniej prosić kołobrzeski magistrat o wyjaśnienie, czy w miejskich archiwach zachowane jest merytoryczne uzasadnienie do nazwy 18 Marca. Chodziło o ustalenie, „czy oprócz upamiętnienia walk o Kołobrzeg i dokonanych przez żołnierzy uroczystości zaślubin Polski z morzem nie ma tam dodatkowo ujętych treści propagandowych fałszujących doświadczenie historyczne Polski” - napisano w komunikacie IPN.
Według informacji przekazanych przez prezydenta miasta Janusza Gromka uchwały w sprawie nazw plac 18 Marca oraz park 18 Marca nie posiadają merytorycznych uzasadnień. Według IPN uchwały samorządowe dotyczące nazw „kalendarzowych” powinny zawierać uzasadnienia merytoryczne.
„Nazwy upamiętniają obywateli Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierzy, którzy walczyli przeciw Niemcom i polegli podczas walk o Kołobrzeg 18 marca 1945 r. Niezależnie od sposobu wykorzystania ich krwi i żołnierskiego trudu przez czynniki polityczne, którym podporządkowane były ich jednostki, większość z nich – podobnie jak dominująca część polskiego społeczeństwa – zachowywała wówczas nadzieję na odbudowę po wojnie niepodległej Polski” - czytamy w zaproponowanej przez IPN treści uzasadnienia do uchwały dotyczącej nazwy 18 Marca.
Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski poinformował 9 listopada br., że wysłał on informację do 38 gmin o wszczęciu postępowań nadzorczych mających na celu wydanie zarządzeń zastępczych w sprawie nazw ulic. Postępowanie nadzorcze dotyczy 8 nazw na terenie gminy miejskiej Kołobrzeg, w tym placu 18 Marca i parku 18 Marca.
2 września br. - zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną - minął termin, do którego samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. IPN wskazał, że ustawie podlegają 943 nazwy ulic. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
mzb/ mhr/