Walka o niepodległość 1914-1918

09.11.2018

IPN opublikował spot „Razem świętujmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości”

Źródło: IPN Źródło: IPN

Instytut Pamięci Narodowej opublikował spot pt. „Razem świętujmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości” zapraszający do wspólnego świętowania 11 Listopada.

Spot można zobaczyć pod adresem: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/52555,Moja-Niepodlegla-spot-IPN.html

W komunikacie IPN przypomniano, że "11 listopada 1918 r. po 123 latach Polska zrzuciła kajdany niewoli". Podano, że "niepodważalną rolę w procesie walki i odbudowy państwowości odegrał – obok działań dyplomatycznych – czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego, który poprzez niezłomną postawę wobec wszystkich trzech zaborców zaskarbił sobie zaufanie i szacunek tak w społeczeństwie, jak i w wielu kręgach politycznych".

Dlatego też, jak przypomniano, "powołana przez Niemcy i Austro-Węgry Rada Regencyjna zdecydowała się tego dnia przekazać mu zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej wojskiem polskim. Trzy dni później uzyskał pełnię posiadanej władzy zwierzchniej w Królestwie Polskim". "Tak odradzała się Polska" - podsumowano.

W komunikacie podana jest informacja, że "w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele wydarzeń w całej Polsce oraz na świecie". Oceniono, że "dzięki akcjom edukacyjnym, spotkaniom, wystawom i dyskusjom przybliżymy tamte radosne chwile oraz sylwetki wszystkich tych, którzy przyczynili się do wywalczenia i odbudowy upragnionej od pokoleń Niepodległej". (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL