Współpraca między Instytutem Pamięci Narodowej oraz Polskim Instytutem Naukowym w Kanadzie, którą zainicjowano we wtorek w Montrealu, dotyczyć będzie m.in. digitalizacji materiałów archiwalnych.
Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, w czwartek jego przedstawiciele - dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz towarzysząca jej kierownik Sekcji Kształtowania i Ewidencji Zasobu Archiwalnego Teresa Gallewicz-Dołowa - wezmą udział w spotkaniu z Polakami mieszkającymi w Montrealu, zorganizowanym przez Polski Instytut Naukowy w Kanadzie (PINK). Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Polskiej im. Wandy Stachniewicz, gdzie zaprezentowana zostanie także działalność Archiwum IPN ze szczególnym uwzględnieniem projektu "Archiwum Pełne Pamięci".
Wydarzenie poprzedziło wtorkowe zawarcie umowy o współpracy między instytucjami, którą sygnowali prezes PINK Stanisław Latek oraz prezes IPN Jarosław Szarek (reprezentowany przez dyrektor Kruk). Jak podkreślono, "porozumienie dotyczy opracowania merytorycznego, a następnie digitalizacji materiałów zgromadzonych w Montrealu". Jest ono efektem "wspólnej inicjatywy" oraz "uzgodnień" pomiędzy kierującymi instytucjami, dokonanych podczas corocznej Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów oraz Bibliotek Polskich na Zachodzie, która obyła się w październiku ub.r. w Nowym Jorku.
Polski Instytut Naukowy w Kanadzie jest działającą nieprzerwanie od 1943 r. instytucją, mającą na celu szerzenie w społeczeństwie kanadyjskim wiedzy o dziedzictwie intelektualnym i artystycznym Polski.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ rosa/