Europa i świat po 1989 roku

02.07.2019

J. Czaputowicz: reformy kluczem do niezależności Ukrainy

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne – powiedział we wtorek w Toronto szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister przedstawił stanowisko Polski w trakcie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, w tym roku współorganizowanej przez Kanadę.

"Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podnosząc kwestię rosyjskiej agresji i sytuacji na okupowanym Krymie na różnych forach międzynarodowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, OBWE, w Radzie Europy, NATO i w UE, a także zdecydowanie wspiera Ukrainę w trwającym procesie wdrażania reform" - powiedział Czaputowicz.

"Trwałość, integralność i nieodwracalność reform na Ukrainie - jak sugerują organizatorzy tej konferencji - powinna być naszym hasłem przewodnim w tym wspólnym wysiłku - dodał. - Nic nie uczyni Ukrainy bardziej niezależną i odporną na zagrożenia zewnętrzne niż udane reformy".

Minister przypomniał, że w 2018 roku Ukraina była największym odbiorcą polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, otrzymując wsparcie o wartości ponad 56 mln euro. "Skupiamy się na praktykach dobrego rządzenia, kapitale ludzkim, przedsiębiorczości i sektorze prywatnym, a na życzenie rządu ukraińskiego użyczyliśmy wsparcia w reformie mającej na celu decentralizację" - powiedział.

Najpotrzebniejsze zdaniem Czaputowicza reformy dotyczą "zwalczania korupcji, wzmacniania instytucji takich jak Najwyższy Sąd Antykorupcyjny i Narodowe Biuro Antykorupcyjne, reforma sądownictwa, a także legislacja chroniąca prawo własności, kluczowa zwłaszcza dla małych i średnich firm".

Występując podczas panelu "Wizja: Ukraina jako kraj o wysokim dochodzie", Czaputowicz mówił też, że trzeba skończyć z monopolizacją i oligarchizacją kraju. "Chcemy widzieć Ukrainę jako wysoko rozwinięty, uporządkowany, sprawny i transparentny kraj, w pełni zintegrowany z gospodarką międzynarodową" - podkreślił.

"Musimy przekonać naszych partnerów w UE, że jest to dla nas korzystne i w naszym interesie, jest to nasz moralny obowiązek, by udzielić wsparcia Ukrainie, żeby pozostała suwerenna, integralna terytorialnie, z korzyścią dla Ukraińców i dla Europejczyków" - dodał.

Minister podkreślił też szybko rozwijającą się współpracę między Polską a Ukrainą, "czy to w sektorze obronnym, czy na poziomie więzi międzyludzkich, czy handlu". "Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym Ukrainy, a Ukraina to wielki kraj europejski, z ewidentnymi atutami" - zaakcentował.

Konferencja na temat reform na Ukrainie organizowana jest w tym roku po raz trzeci, pod hasłem "Nieodwracalność zmian". Rok temu jej gospodarzem była Dania, a w 2017 roku - Wielka Brytania. Pomysłodawcą konferencji jest premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, a jej celem jest wsparcie dla programu reform rozpoczętych w 2014 roku na drodze do euroatlantyckiej integracji kraju.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL