Koniec PRL

06.06.2018

J. Gowin: w ocenie czerwca 1989 r. nie zgadzam się z premierem Morawieckim

Jarosław Gowin. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Jarosław Gowin. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

W ocenie wyborów z 4 czerwca 1989 r. nie zgadzam się z Mateuszem Morawieckim - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że w sprawach historycznych może się z premierem różnić, ale najważniejsze jest budowanie dobrobytu współczesnej Polski.

4 czerwca Mateusz Morawiecki napisał na swoim koncie na Twitterze: "Dziś ważna rocznica. W 1989 roku – zbojkotowane przez wielu Polaków wybory, tylko częściowo wolne, z zasadami zmienionymi w trakcie, by ratować listę krajową i kandydatów PZPR. Tego samego dnia – okrutna zbrodnia chińskich komunistów na placu Tian’anmen".

W środę w radiu TOK FM wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin spytany był, czy nie bliższa jest mu ocena wyborów z czerwca 1989 r. dokonana przez Baracka Obamę. Podczas wizyty w Polsce ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o "zwycięstwie wolności", które dokonało się za sprawą tych wyborów.

Gowin odparł, że "w sensie literalnym" opinie wyrażone przez Mateusza Morawieckiego są prawdziwe. "To były wybory częściowo wolne, zmieniono potem zasady dotyczące tzw. listy krajowej w sprzeczności z przepisami itd. Natomiast dla mnie to był wielki dzień, jeden z najpiękniejszych dni, jeżeli chodzi o moje wspomnienia, bo wtedy zaczął się początek końca komunizmu".

"Rozpoczęliśmy wtedy mozolną drogę do wielkiego sukcesu, jakim jest współczesna Polska" - powiedział wicepremier.

"Ja się akurat w sprawie 4 czerwca 1989 panem premierem Morawieckim się nie zgadzam. Natomiast to, co jest najważniejsze, to jest budowanie siły, wielkości prestiżu, dobrobytu Polski dzisiaj. A w sprawach historycznych możemy się różnić" - powiedział.

29 lat temu, 4 i 18 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. W przypadku wyborów do izby wyższej, które były wolne, Solidarność zdobyła 99 ze 100 mandatów. W izbie niższej, na skutek obowiązującej wówczas ordynacji, 173 mandaty zdobyła PZPR. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.(PAP)

Autor: Ludwika Tomala

lt/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL