Stalinizm

03.03.2019

J. Szarek: Żołnierze Wyklęci wierni słowom „nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać”

Koncert galowy V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” w Krakowie Koncert galowy V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” w Krakowie

Pomiędzy stwierdzeniami, żeby „zachować się, jak trzeba” i „nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać” mieści się historia i przesłanie pokolenia Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych – mówił w niedzielę prezes IPN Jarosław Szarek podczas koncertu galowego V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” w Krakowie.

Uczestnicy wieczornego koncertu w Filharmonii Krakowskiej poprzez powstanie uczcili pamięć zmarłego 7 lutego byłego premiera RP Jana Olszewskiego.

Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że Jan Olszewski – rocznik 1930 – wybrał inną drogę, po II wojnie światowej nie poszedł "do lasu", jak jego szkolny przyjaciel Józef Łukaszewicz - żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowany w 1949 r. Szarek przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Olszewskiego przed śmiercią: "Nie jestem w obowiązku, żeby się poddawać" oraz przesłanie Danuty Siedzikówny "Inki": "Zachowałam się jak trzeba".

"W tych słowach, myślę, zawarło się przesłanie tego pokolenia: oni nigdy nie poddali się. I dlatego po latach zwyciężyliśmy" – powiedział Szarek.

"Myślę, że pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami, żeby zachować się, jak trzeba i nie mieć obowiązku poddać się, mieści się historia Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. I coś więcej - mieści się istota naszych dziejów, wierność podstawowym wartościom, tym wyśpiewywanym też na tej scenie. Andrzej Kołakowski śpiewał: przysięgaliśmy na orła, na krzyż, na dwie najświętsze barwy. To wszystko, co można powiedzieć o tym pokoleniu. To uniwersalne przesłanie, a my musimy pozostać mu wierni" - powiedział Szarek.

Podczas koncertu medale Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość RP przyznawane przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka odebrało osiem osób.

Otrzymali je członkowie Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie: Jan Brud, Jerzy Wojciech Bukowski, Stanisław Dąbrowa-Kostka – porucznik AK, uczestnik akcji rozbicia więzienia w Jaśle w sierpniu 1943 r., Krystyna Jakimek –w PRL-u więzień polityczny, Jadwiga Martyna – córka kpt. Józefa Ostafina z II Zarządu WiN, Maria Michałek, Stanisława Rozwadowska i Marek Śliwa. W imieniu Stanisława Dąbrowy-Kostki medal odebrał wnuk Maciej Koszarski.

Niedzielny koncert "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym" w ramach V Festiwalu Wolnej i Niezawisłej zorganizowały w Filharmonii Krakowskiej: krakowski oddział IPN i Stowarzyszenie Passionart.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL