Polska po 1989 roku

13.09.2017

Jan Józef Kasprzyk szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Fot. PAP/P. Supernak Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Fot. PAP/P. Supernak

Jan Józef Kasprzyk otrzymał w środę z rąk minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej powołanie na szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Od 1 lutego 2016 r. Kasprzyk był p.o. szefa UdsKiOR.

O powołaniu Kasprzyka z dniem 5 września br. decyzją premier Beaty Szydło poinformował na Twitterze Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jan Józef Kasprzyk urodził się 12 marca 1975 r. w Warszawie w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wyższego Kursu Obronnego Akademii Obrony Narodowej.

Urząd ds. Kombatantów informuje na swojej stronie internetowej, że Kasprzyk przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako historyk specjalizuje się w dziejach II Rzeczypospolitej.

Jest autorem wielu publikacji poświęconych najnowszej historii Polski, w tym współautorem pracy "Legiony Polskie 1914-1918" oraz "Encyklopedii Białych Plam", oraz kilkunastu edycji śpiewników historycznych. Od 1998 r. jest prezesem Związku Piłsudczyków oraz wiceprezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego, który zajmuje się badaniem najnowszej historii Polski. Był dziennikarzem w katolickim Radiu Warszawa, Radiu "Jutrzenka" i "Przeglądzie Historyczno-Wojskowym".

Organizował uroczystości, wystawy, konferencje naukowe, koncerty i widowiska, a także ogólnopolskie konkursy literackie, plastyczne i recytatorskie poświęcone najważniejszym wydarzeniom historycznym XX wieku. W latach 1999-2014 był komendantem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a w latach 2002-08 komendantem głównym Związku Strzeleckiego "Strzelec", organizatorem obozów sportowych, edukacyjnych i wypoczynkowych dla młodzieży strzeleckiej, harcerskiej i szkolnej.

W latach 2006-07 był doradcą i rzecznikiem prasowym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. był koordynatorem obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Zbigniewa Herberta. Od 2009 r. pracował w Bibliotece Narodowej. W 2014 r. koordynował ogólnopolskie obchody Stulecia Legionowego Czynu Niepodległościowego.

Od 8 grudnia 2015 r. był zastępcą szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z dniem 1 lutego 2016 r. premier Beata Szydło powierzyła mu pełnienie obowiązków szefa UdSKiOR.

UdsKiOR podaje też, że od 2002 roku jest radnym dzielnicy Ochota w Warszawie.

Za popularyzowanie historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi. Odznaczony został także złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem "Pro Memoria", Medalem "Pro Patria", medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego oraz odznaką "Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej".

"Nominację traktuję jako dodatkową motywację do dalszej pracy na rzecz weteranów walk o niepodległość, kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych przez reżimy totalitarne" - powiedział minister. "Pracę tę chcę nadal traktować w kategorii służby tym, dzięki którym jesteśmy wolni" - powiedział PAP Jan Józef Kasprzyk.

"Każdy z nas ma zaciągnięty ogromny dług wdzięczności w stosunku do pokoleń, którym nie zabrakło odwagi do walki o suwerenność Rzeczypospolitej. Jestem głęboko przekonany, że Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dług ten w imieniu nas wszystkich będzie spłacał jak najlepiej" - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

"W ostatnich dniach rozpoczęliśmy wypłaty świadczeń dla działaczy opozycji antykomunistycznej, o których dopiero po 28 latach wolności państwo polskie w sposób istotny zadbało. Kontynuujemy pomoc dla kombatantów, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji i przeznaczamy na ten cel kwoty, jakich dotychczas nie było w budżecie państwa" - przypomniał.

"Dbamy także o pamięć historyczną. Już w najbliższą sobotę 16 września organizujemy obchody 75 rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku uczcimy w Warszawie Polaków, którzy narażając własne życie, ratowali Żydów w okresie okupacji niemieckiej, organizując zjazd polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Również w październiku wspólnie z żołnierzami generała Stanisława Maczka uczcimy w Bredzie czyn zbrojny 1 Dywizji Pancernej, której w dużej mierze Francja, Belgia i Holandia zawdzięcza wolność. W grudniu organizujemy pielgrzymkę kombatantów na Wileńszczyznę, aby uczcić Marszałka Józefa Piłsudskiego w 150. rocznicę jego urodzin. To wydarzenie przygotuje nas do całego ciągu przedsięwzięć, które odbędą się w roku przyszłym - w Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zadbamy, aby te obchody miały charakter wielopokoleniowy, dzięki czemu młodsi będą mogli przejąć od weteranów tradycje niepodległościowe i kodeks wartości, który łączy i spaja pokolenia" - powiedział minister Kasprzyk. (PAP)

nno/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL