Jan Malicki został tegorocznym laureatem XIII edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia przyznawanej przez redakcję dziennika "Rzeczpospolita" osobom lub instytucjom, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez redaktora paryskiej „Kultury" - ogłoszono we wtorek w Warszawie.
Dr Jan Malicki jest pracownikiem naukowym i kierownikiem Studium Europy Wschodniej przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu warszawskiego.
Jan Malicki urodził się w 1958 r. w Dębach Szlacheckich – Żerominie. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy o etosie rycerskim w Polsce pod opieką naukową prof. Aleksandra Gieysztora, a także studia uzupełniające na kierunku filologia klasyczna na UW.
Głównym nurtem jego zainteresowań naukowych i zawodowych jest historia badań sowietologicznych i wschodnich, procesy przemian w Europie Wschodniej, ich tło, korzenie i uwarunkowania historyczne oraz szczególnie problemy narodowościowe regionu.
W okresie PRL-u był działaczem opozycyjnym i publicystą wydawnictw drugiego obiegu. W 1985 r. był więźniem politycznym.
Znalazł się w zespole pierwszej podziemnej i późniejszych redakcji „Obozu”. Był założycielem i kierownikiem podziemnego Instytutu Europy Wschodniej oraz założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika „Przegląd Wschodni”. Redagował międzynarodową serię wydawniczą „Bibliografia Europy Wschodniej: Polska – Litwa – Białoruś – Ukraina - Rosja”. Malicki jest autorem programu i kierownikiem „Studiów Wschodnich”, prowadzonych w Studium Europy Wschodniej.
Wyróżniony nagrodą im. Adolfa Bocheńskiego (razem z Jerzym Turowiczem), nagrodą Fundacji Józefa Piłsudskiego – nagrodą Historyczną im. Jerzego Łojka, Medalem im. Ivane Javahiszwili Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego, Krzyżem Rycerskim Orderu Zasług Litwy oraz Odznaczeniem Bene Merito.
W tym roku kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty nominowała do nagrody im. Jerzego Giedroycia Barbarę Engelking i Jacka Leociaka, Basila Kerskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Jana Malickiego, śp. Krzysztofa Michalskiego, Małgorzatę Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego, Jana Tombińskiego oraz Izabellę Sariusz-Skąpską.
Redakcja „Rzeczpospolitej", we współpracy z Instytutem Literackim w Paryżu, ustanowiła tę nagrodę w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia – polskiego patrioty, dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, będącego ważnym punktem odniesienia dla emigracji polskiej oraz opozycji w PRL. Wyróżnienie jego imienia otrzymują osoby lub instytucje, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez patrona nagrody. Należą do nich: bezinteresowna troska o sprawy publiczne, prowadzenie polityki pojętej jako służba krajowi, a nie podporządkowanej partykularnym interesom, umacnianie pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej, podtrzymywanie dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, a także praca nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej. (PAP)
aszw/ abe/