02.05.2011 aktualizacja 14.07.2016

Jan Paweł II pochowany w bazylice św. Piotra

2011-05-02 (PAP) - Trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w poniedziałek w Kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki świętego Piotra, po prawej stronie od wejścia, tuż za słynną Pietą Michała Anioła. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że wieczorem, po zamknięciu bazyliki trumna, która od niedzieli była wystawiona przed Ołtarzem Konfesji, została przeniesiona do Kaplicy Świętego Sebastiana w procesji z udziałem arcybiskupów, biskupów i dziewięciu kardynałów.

Obecni byli między innymi: watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski z Krakowa, były papieski sekretarz, arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki.

W ceremonii uczestniczyła też siostra Tobiana, która pracowała w papieskim apartamencie. Był również postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz Sławomir Oder.

Podczas uroczystości modlono się do błogosławionego Jana Pawła II.

Trumnę przykryto płytą z białego marmuru, na której widnieje napis: "Beatus Ioannes Paulus PP. II".

Ks. Lombardi poinformował ponadto, że nowy grób papieża będzie można oglądać od wtorku od godziny 7.

Poniedziałkowa ceremonia był ostatnim aktem uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL