Europa i świat po 1989 roku

28.11.2017

K. Jelisiejew: oczekujemy, że wizyta prezydenta Dudy w Kijowie przyniesie porozumienie

Ukraina oczekuje, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie przyniesie porozumienie w kwestiach związanych ze wspólną historią – oświadczył we wtorek zastępca szefa administracji prezydenta Petra Poroszenki Kostiantyn Jelisiejew.

„Przygotowujemy się właśnie do wizyty prezydenta Polski na Ukrainie, która – mam nadzieję – odbędzie się w grudniu. Sądzę, że porozumiemy się co do tego, w jaki sposób uregulować sprawy związane z przeszłością” – powiedział w stacji telewizyjnej „5.Kanał”.

Jelisiejew zaznaczył, że dla Kijowa ważne jest skrócenie listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. „Mam nadzieję, że strona polska będzie bardziej aktywna w pracy nad optymizacją tak zwanych +czarnych list+, nad ich ograniczeniem” – podkreślił.

„Teraz działamy nad rozwiązaniem problemu naszego obywatela Szeremety. Uważamy, że nie powinien od dostać zakazu wjazdu do strefy Schengen i do Polski” – oświadczył wiceszef administracji Poroszenki.

Swiatosław Szeremeta, sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień otrzymał zakaz wjazdu do Polski 18 listopada. Dowiedział się o tym na przejściu granicznym w Medyce. Resort dyplomacji w Warszawie przyznał, że ta decyzja mogła mieć związek z wydanym w kwietniu przez ukraiński IPN zakazem poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/tgo

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL