Polska po 1989 roku

14.02.2018

K. Modzelewski o zatrzymaniu Frasyniuka: nie wiedzą w co się pakują

prof. Karol Modzelewski. Fot. PAP/A. Rybczyński prof. Karol Modzelewski. Fot. PAP/A. Rybczyński

Mogę tylko powiedzieć, że jak policja i wymiar sprawiedliwości zabierają się za Frasyniuka, to należy im wybaczyć, albowiem nie wiedzą co czynią - powiedział PAP działacz opozycji w PRL prof. Karol Modzelewski, odnosząc się do zatrzymania Władysława Frasyniuka.

Modzelewski zaznaczył, że o środowym zatrzymaniu Frasyniuka i dowiedział się od dziennikarza PAP, ponieważ przebywa w sanatorium i jest bez dostępu do mediów.

"Mogę tylko powiedzieć, że jak policja i wymiar sprawiedliwości zabierają się za Frasyniuka, to należy im wybaczyć, albowiem nie wiedzą co czynią. Gdyby to była policja komunistyczna z czasów np. Jaruzelskiego, to oni by już wiedzieli co czynią, bo mieli doświadczenie z Frasyniukiem. A ci nie mają, więc nie wiedzą w co się pakują" - mówił.

Dodał, że życzy Frasyniukowi wszystkiego najlepszego. "Jak tylko będę w domu i zdrów, to oczywiście jestem do jego dyspozycji" - stwierdził.

Modzelewski odniósł się też w rozmowie z PAP do argumentów, że "każdy jest równy wobec prawa", a zatrzymanie Frasyniuka było konsekwencją tego, że nie stawiał się on na wezwania prokuratury.

"Wszyscy są u nas równi wobec prawa, z wyjątkiem tych, którzy prawo stosują, którzy decydują o nim. Po tych ostatnich reformach już nie ma wątpliwości" - powiedział.

Policja zatrzymała Frasyniuka w środę rano we Wrocławiu; prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przesłuchał go i postawił mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie, przesłuchanie trwało 10 minut, potem Frasyniuk został zwolniony do domu.

Wcześniej Frasyniuk dwukrotnie nie stawił się w warszawskiej prokuraturze okręgowej, która chciała go przesłuchać w związku z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie 10 czerwca 2017 r.

Jak informowała policja miesięcznicę zakłóciło kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów - których usunęli policjanci - był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ubiegłego rok usłyszał on zarzut "przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia".(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL