Polska po 1989 roku

10.10.2017

K. Szczerski: jest akceptacja wniosku prezydenta o zwołanie 5 grudnia Zgromadzenia Narodowego

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/P. Supernak Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/P. Supernak

Jest akceptacja dla wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w dniu 5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego - poinformował we wtorek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Rocznica urodzin Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - mówił w poniedziałek prezydent.

Jak podkreślił minister, uroczyste posiedzenie odbędzie się najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych tego dnia. Prezydent wygłosi przed ZN orędzie.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się w poniedziałek z wnioskiem do Sejmu o zwołanie Zgromadzenia Narodowego na 5 grudnia - dzień, w którym przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Józef Piłsudski - współtwórca niepodległej Polski - urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.

Urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział prezydent w poniedziałek dziennikarzom w Wodzisławiu Śląskim, pytany o swój wniosek ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że "Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne". "W ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości" - dodał Kolarski.

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. Na inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu na początku września prezydent mówił, że chciałby, aby była świadomość lokalnego wkładu w odzyskanie niepodległości i aby w lokalnych społecznościach byli wspominani ci, którzy są "bohaterami niepodległości". (PAP)

autor: Magdalena Cedro

mce/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL