Europa i świat po II wojnie światowej

11.08.2017

Kanclerz Merkel: nie wolno zapomnieć o bezprawiu w NRD

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła w piątek byłe więzienie NRD-owskiej policji politycznej Stasi - Hohenschoenhausen w Berlinie; zapewniła, że jej rząd będzie wspierał finansowo to miejsce pamięci, gdyż nie wolno zapomnieć o bezprawiu w czasach NRD.

"Chociaż wiele już zrobiono, nadal jest jeszcze wiele do zrobienia" - powiedziała Merkel. Zapowiedziała, że rząd będzie nadal wspierał finansowo muzeum utworzone na terenie byłego więzienia Stasi.

"Musimy zachować pamięć o tym miejscu. Chcemy w ten sposób podkreślić, że budując przyszłość, tworząc dziś wolność i demokrację, nie wolno zapominać o przeszłości, o bezprawiu, którego doświadczyło osobiście w straszny sposób wiele osób w NRD" - mówiła szefowa rządu.

Dyrektor muzeum Hubertus Knabe powiedział dziennikarzom, że wizyta szefowej rządu, pierwsza od 2009 roku, świadczy o tym, że "proces rozliczania z przeszłością jeszcze nie dobiegł końca, a ofiary i kaci nadal żyją". "Dyrektor więzienia mieszka po drugiej stronie ulicy i nadal twierdzi, że więźniowie byli przestępcami, a nie ofiarami systemu" - zaznaczył Knabe. Jak dodał, nadal nie wiadomo, ilu więźniów zmarło, dlatego badania nad historią zakładu karnego powinny być kontynuowane.

Wizyta w miejscu pamięci była pierwszym oficjalnym punktem w kalendarzu kanclerz po krótkim urlopie w Tyrolu Południowym, we Włoszech.

Podczas zwiedzania wystawy w budynku więzienia Hohenschoenhausen Merkel towarzyszyli byli więźniowie komunistycznego zakładu karnego. Przedstawiciele organizacji zrzeszających byłych więźniów uważają, że nie otrzymali od państwa wystarczającej rekompensaty finansowej za czas spędzony za kratami.

Hohenschoenhausen pełniło w latach 1951-1989 funkcję centralnego więzienia Stasi. Do upadku NRD przez ten zakład karny przeszło ponad 11 tys. więźniów politycznych. Wcześniej było obiektem zarządzanym przez sowieckie NKWD.

Muzeum odwiedza blisko pół miliona osób rocznie, w tym wiele klas szkolnych. Władze centralne oraz władze landu Berlin przeznaczyły 8,8 mln euro na prace konserwatorskie służące zachowaniu historycznych pomieszczeń. Prace budowlane potrwają do jesieni 2019 roku.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL