Strażacy codziennie ryzykują życie, jak ich patron, św. Florian - mówi PAP krajowy kapelan strażaków ks. bryg. Jan Krynicki. W czwartek Kościół katolicki wspomina św. Floriana, męczennika. 4 maja to również Międzynarodowy Dzień Strażaka.
"Kult św. Floriana jest wśród strażaków bardzo rozpowszechniony, strażacy bardzo go cenią. Przede wszystkim dlatego, że był rzymskim rycerzem, słynącym z wielkiej odwagi i męstwa. Tych cech mogą się od niego uczyć współcześni strażacy" - powiedział ks. Krynicki.
Dodał że, po zmianie w 1991 r. Zawodowej Straży Pożarnej w Państwową Straż Pożarną, zakres zadań strażaków bardzo się poszerzył. "Dawniej było to tylko gaszenie pożarów. Obecnie strażacy pomagają przy katastrofach drogowych, kolejowych, powodziach i innych klęskach żywiołowych" - powiedział kapelan.
W czwartek całym kraju odbywają się msze św. i uroczystości ku czci św. Floriana. Mazowieccy strażacy pielgrzymowali do warszawsko-praskiej katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Centralne obchody z udziałem władz państwowych, połączone z promocją na pierwszy stopień oficerski adeptów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, zaplanowane są na sobotę 6 maja. Tego dnia w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu o godz. 9.30 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą w intencji strażaków.
"Tego dnia świętować będziemy dwudziestopięciolecie powstania Państwowej Straży Pożarnej. Będziemy modlić się za wszystkich strażaków w Polsce" - powiedział ks. Krynicki.
Św. Florian, żołnierz i męczennik, jest czczony w całej Polsce głównie jako patron strażaków; święty ma chronić podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Za swojego patrona uważają go również hutnicy, kominiarze, garncarze i piekarze. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana. Został on pierwszym patronem Krakowa.
Św. Florian został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana. (PAP)
iżu/ bos/