Kard. Stanisław Dziwisz gościł w środę Grigorija Amnuela, jednego z pomysłodawców wzniesienia w Moskwie pomnika Jana Pawła II. Z rąk metropolity krakowskiego otrzymał on Medal Jana Pawła II, przyznawany za zasługi dla krakowskiego Kościoła.
„To jest taki mały cud, że ten pomnik znalazł się w Moskwie (..). Może nawet nie mały, może to wielki cud” - mówił kard. Dziwisz.
Jak przypomniał, wielkim, ale niezrealizowanym marzeniem Ojca Świętego była wizyta w Rosji, „nie jako głowy państwa, ale jako pielgrzyma”. „On wiedział, jak wiele naród rosyjski wycierpiał, chciał nawiedzić miejsca męczeństwa narodu rosyjskiego” - zaznaczył b. sekretarz Jana Pawła II.
Pierwszy w Rosji pomnik błogosławionego Jana Pawła II został w zeszły piątek odsłonięty w Moskwie. Wykonany z brązu monument przedstawiający polskiego papieża stanął w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, w centrum stolicy Rosji (...) Ustawiono go wśród pomników i popiersi najwybitniejszych umysłów świata, m.in. Leonarda da Vinci, Niccolo Machiavellego, Heinricha Heinego, Charlesa Dickensa, Abrahama Lincolna, Mahatmy Gandhiego i Jamesa Joyce'a. Panteon ten tworzony jest od 1994 roku.
„On zasługiwał na to, bardzo cenił kulturę rosyjską (..). Był człowiekiem, który znał duszę rosyjską (...). Przeczytał całe Pismo Święte w języku rosyjskim” - dodał Dziwisz.
Pierwszy w Rosji pomnik błogosławionego Jana Pawła II został w zeszły piątek odsłonięty w Moskwie. Wykonany z brązu monument przedstawiający polskiego papieża stanął w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, w centrum stolicy Rosji.
Ustawiono go wśród pomników i popiersi najwybitniejszych umysłów świata, m.in. Leonarda da Vinci, Niccolo Machiavellego, Heinricha Heinego, Charlesa Dickensa, Abrahama Lincolna, Mahatmy Gandhiego i Jamesa Joyce'a. Panteon ten tworzony jest od 1994 roku.
Grigorij Amnuel, który jest dyrektorem rosyjskiej organizacji pozarządowej Otwartego Klubu "Dialog Międzynarodowy" mówił, że gdy jeszcze aktywnie zajmował się polityką, dążył do tego, aby Jan Paweł II mógł odwiedzić Rosję.
Według niego odsłonięcie pomnika papieża Polaka w Moskwie jest ważne nie tylko dla katolików w tym kraju, ale wszystkich jego obywateli, bo Jan Paweł II był wielkim humanistą.
Amnuel przypomniał, że monument jest nie tylko pierwszym pomnikiem Jana Pawła II w Rosji, ale także pierwszą rzeźbą przedstawiającą papieża rzymskokatolickiego umieszczoną w przestrzeni publicznej w tym państwie. Do tej pory takie popiersia ustawiano na terenach kościołów rzymskokatolickich.
Dwa czynniki – mówił Amnuel – zdecydowały o tym, że rozpoczął starania o ustawienie pomnika Jana Pawła II w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej. Pierwsze - to niezatarte wrażenia z audiencji u Jana Pawła II w Watykanie, a druga – przekonanie, iż był on najwybitniejszym Polakiem.
„W tym parku znajduje się wiele pomników wybitnych osobistości, ale nigdy nie było pomnika żadnego Polaka (…). Moim zdaniem Karol Wojtyła, Jan Paweł II to największy człowiek, jakiego Polska podarowała światu. To wielki humanista, człowiek, który zmienił świat, niewielu to potrafiło” - podkreślił. (PAP)
rgr/ bos/ gma/