W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości – zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.
Kard. Nycz spotkał się we wtorek z wiernymi archidiecezji warszawskiej oraz darczyńcami Świątyni Opatrzności Bożej.
Jak zaznaczył hierarcha, najważniejszym celem tego miejsca jest "prowadzenie ludzi do Boga". "Celem tego miejsca jest to, co służy wierze - a więc kultura, ta w najwyższym wydaniu. Ostatni rok funkcjonowania tego miejsca to znakomicie potwierdził, zarówno w wymiarze kulturalnym, ale także liturgicznym" – zaznaczył metropolita warszawski.
Kard. Nycz przypomniał, że w znajdującym się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej Panteonie Wielkich Polaków upamiętnione zostały osoby zasłużone dla historii Polski. Zaznaczył, że powstaje tu także muzeum papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
"W tym roku, który nadchodzi, czekają nas także w tym miejscu ważne uroczystości, do których organizowania wszystkich zapraszam" – zapowiedział kard. Nycz. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o Święto Dziękczynienia, które odbędzie się 3 czerwca 2018 r.
"Będzie ono mocno nastawione na dziękczynienie za 100 lat odzyskania niepodległości po długim, mrocznym okresie rozbiorów. Chcemy pokazać rolę, jaką w odzyskaniu niepodległości odegrali różni ludzie i za to podziękować. Chcemy, nie wyodrębniając się z innych, całorocznych uroczystości, bardzo mocno podziękować za ludzi Kościoła, którzy w czasach rozbiorów, na przełomie XIX i XX w., i w całym wieku XVIII, odegrali ogromną rolę u początków Polski wolnej, a także w jej odzyskaniu. I mam na myśli ludzi Kościoła wszystkich: biskupów, kapłanów i przede wszystkim ludzi świeckich - wielkich katolików, którzy budowali wolność polską" – podkreślił kard. Nycz.
Zdaniem hierarchy, świątynia ma ukazać "wkład Kościoła" w odzyskanie niepodległości. Dodał, że Kościół będzie także aktywnie uczestniczył w głównych uroczystościach rocznicowych, zaplanowanych na 11 listopada.
Jak zaznaczył proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego tu sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w świątyni w mijającym roku, były Święto Dziękczynienia i Święto Niepodległości.
"Ta świątynia to jedno wielkie +dziękuję+, przez które chcemy uaktywnić na całą naszą ojczyznę. Dlatego Święto Dziękczynienia to zdecydowanie najmocniejsze wydarzenie. W Święto Niepodległości gromadzimy ludzi wokół idei patriotyzmu i dziękczynienia za ojczyznę" – wyjaśnił.
Przypomniał, że w ostatnim czasie do Świątyni Opatrzności Bożej przeniesiona została Brama Miłosierdzia – oryginalna brama, przez którą przechodził papież Franciszek wraz z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie.
Decyzję o wzniesieniu w Warszawie świątyni Świętej Bożej Opatrzności podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw. Król Stanisław August Poniatowski planował wybudowanie kościoła na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego.
Do zobowiązania Sejmu Czteroletniego powrócono trzy lata po odzyskaniu niepodległości – sejmową uchwałą z 17 marca 1921 r. Tym razem świątynia miała powstać na Polu Mokotowskim – jednak do 1939 r. zdołano jedynie przygotować plac pod budowę. Wybuch wojny i okupacja hitlerowska, a później niechęć władz komunistycznych udaremniły realizację projektu na kilkadziesiąt lat.
Po 1989 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp wystąpił z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia świątyni podczas obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996 roku. Inicjatywę poparły Sejm, Senat, Rada Warszawy i samorządy innych miast. Dwa lata później powołano Fundację Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, a w 1999 r. ogłoszono konkurs architektoniczny. Budowę rozpoczęto w 2002 r. jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Ostatecznie kościół wzniesiono na Polach Wilanowskich i otwarto 11 listopada 2016 r. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ malk/