Polska po 1989 roku

20.01.2017

Kardynał Zenon Grocholewski uhonorowany Medalem "Pro Patria"

Kard. Zenon Grocholewski (P) został uhonorowany przez p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka Medalem "Pro Patria". Fot. PAP/R. Guz Kard. Zenon Grocholewski (P) został uhonorowany przez p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka Medalem "Pro Patria". Fot. PAP/R. Guz

Podczas piątkowej uroczystości na Zamku Królewskim kardynał Zenon Grocholewski został uhonorowany przez p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka Medalem "Pro Patria" w "uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny".

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że to dla niego honor i zaszczyt móc wręczyć to odznaczenie księdzu kardynałowi, który wspiera kombatantów i pomaga weteranom walk o niepodległość.

"Jesteśmy w Zamku Królewskim, w sali i miejscu niezwykłym. Tu działy się wszystkie najważniejsze rzeczy związane z polską historią. Ale ten Pokój Matejkowski jest szczególny, ponieważ wyróżniają go obrazy, które mistrz Jan Matejko poświęcił najważniejszym wydarzeniom w polskiej historii. Rozpoczyna ten cykl obraz +Chrzest Polski+ odwołujący się do wydarzenia sprzed 1051 już lat, do momentu, w którym ustanowiony został fundament Rzeczypospolitej, na którym przez wieki trwała, trwa i miejmy nadzieję trwać będzie" – mówił Kasprzyk.

Jak zaznaczył, znajdująca się niedaleko zamku Kolumna Zygmunta wskazuje "co było drogowskazem Rzeczypospolitej w latach jej świetności i chwały". "To dwa atrybuty, które trzyma król Zygmunt III Waza - krzyż i miecz, oddanie wierze i męstwo oręża. Eminencjo raz jeszcze dziękujemy za wszelkie dobro, za wielkie serce jakie ksiądz kardynał okazuje kombatantom, weteranom walk o niepodległość. Dziękujemy też za to, że właśnie w osobie księdza kardynała możemy też w tym miejscu wspomnieć o tym najważniejszym fundamencie, jaki buduje Rzeczypospolitą, czyli o wartościach chrześcijańskich" - powiedział.

Kardynał Grocholewski przyznał, że czuje się "bardzo ujęty faktem, że otrzymał ten wymowny medal". Podkreślił, że miłość do ojczyzny to coś bardzo ważnego. Wspominał, że kiedy w latach 60. przez sześć lat studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie nie mógł wrócić do kraju było to dla niego bardzo trudne i przykre. "Czułem się jak ktoś zesłany na banicję".

"Czuję się ujęty, że ten medal przyznano mnie jako kardynałowi, biskupowi Kościoła, czyli doceniając wymiar etyczny i duchowy życia społecznego. To rzeczywiście bardzo ważne, bo bez prawdziwego postępu duchowego cały postęp techniczny, naukowy czy gromadzenie dóbr może obrócić się przeciwko człowiekowi. Musimy w jakiś sposób udoskonalić człowieka, by stał się jakoś tym człowiekiem bardziej i był świadomy tego, do czego jest powołany - do budowania dobra" - dodał duchowny.

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach (woj. wielkopolskie). W latach 1957–63 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1963 r. w katedrze poznańskiej. W 1983 r. został biskupem, a w lutym 2001 r. - kardynałem.

W 1972 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od października 1972 do listopada 1999 r. pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc w nim w latach 1982-98 urząd sekretarza, a w latach 1998-99 - prefekta. Od 1999 do 2015 r. był prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

Pełnił wiele funkcji w Kurii Rzymskiej m.in. w latach 1983-99 był członkiem Komisji Dyscyplinarnej Kurii Rzymskiej; w latach 1998-99 - prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego. Był także członkiem m.in. Kongregacji Biskupów, Papieskiej Rady do interpretacji Tekstów Legislacyjnych, Kongregacji Doktryny Wiary. (PAP)

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL