Podczas piątkowej uroczystości na Zamku Królewskim kardynał Zenon Grocholewski został uhonorowany przez p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka Medalem "Pro Patria" w "uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny".
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że to dla niego honor i zaszczyt móc wręczyć to odznaczenie księdzu kardynałowi, który wspiera kombatantów i pomaga weteranom walk o niepodległość.
"Jesteśmy w Zamku Królewskim, w sali i miejscu niezwykłym. Tu działy się wszystkie najważniejsze rzeczy związane z polską historią. Ale ten Pokój Matejkowski jest szczególny, ponieważ wyróżniają go obrazy, które mistrz Jan Matejko poświęcił najważniejszym wydarzeniom w polskiej historii. Rozpoczyna ten cykl obraz +Chrzest Polski+ odwołujący się do wydarzenia sprzed 1051 już lat, do momentu, w którym ustanowiony został fundament Rzeczypospolitej, na którym przez wieki trwała, trwa i miejmy nadzieję trwać będzie" – mówił Kasprzyk.
Jak zaznaczył, znajdująca się niedaleko zamku Kolumna Zygmunta wskazuje "co było drogowskazem Rzeczypospolitej w latach jej świetności i chwały". "To dwa atrybuty, które trzyma król Zygmunt III Waza - krzyż i miecz, oddanie wierze i męstwo oręża. Eminencjo raz jeszcze dziękujemy za wszelkie dobro, za wielkie serce jakie ksiądz kardynał okazuje kombatantom, weteranom walk o niepodległość. Dziękujemy też za to, że właśnie w osobie księdza kardynała możemy też w tym miejscu wspomnieć o tym najważniejszym fundamencie, jaki buduje Rzeczypospolitą, czyli o wartościach chrześcijańskich" - powiedział.
Kardynał Grocholewski przyznał, że czuje się "bardzo ujęty faktem, że otrzymał ten wymowny medal". Podkreślił, że miłość do ojczyzny to coś bardzo ważnego. Wspominał, że kiedy w latach 60. przez sześć lat studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie nie mógł wrócić do kraju było to dla niego bardzo trudne i przykre. "Czułem się jak ktoś zesłany na banicję".
"Czuję się ujęty, że ten medal przyznano mnie jako kardynałowi, biskupowi Kościoła, czyli doceniając wymiar etyczny i duchowy życia społecznego. To rzeczywiście bardzo ważne, bo bez prawdziwego postępu duchowego cały postęp techniczny, naukowy czy gromadzenie dóbr może obrócić się przeciwko człowiekowi. Musimy w jakiś sposób udoskonalić człowieka, by stał się jakoś tym człowiekiem bardziej i był świadomy tego, do czego jest powołany - do budowania dobra" - dodał duchowny.
Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach (woj. wielkopolskie). W latach 1957–63 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1963 r. w katedrze poznańskiej. W 1983 r. został biskupem, a w lutym 2001 r. - kardynałem.
W 1972 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od października 1972 do listopada 1999 r. pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc w nim w latach 1982-98 urząd sekretarza, a w latach 1998-99 - prefekta. Od 1999 do 2015 r. był prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Pełnił wiele funkcji w Kurii Rzymskiej m.in. w latach 1983-99 był członkiem Komisji Dyscyplinarnej Kurii Rzymskiej; w latach 1998-99 - prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego. Był także członkiem m.in. Kongregacji Biskupów, Papieskiej Rady do interpretacji Tekstów Legislacyjnych, Kongregacji Doktryny Wiary. (PAP)
akn/ pat/