Polska po 1989 roku

28.11.2019

Kartkami świątecznymi dzieci dziękują kombatantom za wolną Polskę

8. edycja akcji „Kartka dla Kombatanta”. Fot. Igor Smirnow / KPRP 8. edycja akcji „Kartka dla Kombatanta”. Fot. Igor Smirnow / KPRP

Fraza „dziękuję za wolną Polskę” powtarzała się na wielu kartkach świątecznych przygotowanych przez dzieci w czwartek w warszawskim Belwederze w ramach akcji „Kartka dla Kombatanta”. Trafią one do polskich weteranów mieszkających poza granicami kraju.

CZYTAJ TAKŻE

To już ósma "Kartka dla Kombatanta" - po raz pierwszy akcja odbyła się przed świętami Bożego Narodzenia 2016 roku.

"Inspiracją akcji były słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas ceremonii zaprzysiężenia podkreślał, że pragnie budować wspólnotę wszystkich Polek i Polaków, bez względu na to, gdzie przyszło im żyć. I taki jest właśnie cel naszej akcji - budowanie wspólnoty Polaków ponad granicami. Samodzielnie wykonane przez dzieci kartki są dla mieszkających poza granicami kraju weteranów walk o niepodległość, często osób starszych, oderwanych od kontaktu z krajem, radosną niespodzianką, sygnałem, że pamiętamy o nich. Są przypadki, że adresat kartki nawiązuje kontakt w dzieckiem, które ją wysłało" - mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który akcję koordynuje.

Kwiatkowski podkreślił, że kartki są symbolicznym wyrazem wdzięczności i żywej pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski; uznania ich odwagi, poświęcenia i ofiarności - a cała akcja ma wymiar edukacyjny, wychowawczy i obywatelski.

CZYTAJ TAKŻE

W czwartek w Belwederze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pilczycy (Świętokrzyskie) oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Januszówce (Lubelskie) samodzielnie przygotowały 120 kartek. Na stołach, gdzie odbywała się praca, zgromadzono kolorowy papier, kredki, flamastry, wstążki, naklejki, klej, nożyczki. Każde dziecko mogło zrealizować swoją wizję takiej kartki, najczęściej powtarzały się w nich tradycyjne motywy świąteczne - żłóbek z otaczającymi go zwierzakami, choinka, bombki, renifery. Samodzielnie też dzieciaki układały teksty życzeń. "Szanowny Józefie! Życzę Ci dużo zdrowia oraz szczęścia! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!" - pisał Mikołaj z II C. "Droga Pani Weroniko! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Pani dużo zdrowia, szczęścia i miłości" - tak życzenia sformułowała Weronika z II a. W wielu kartkach powtarzała się fraza "dziękujemy za wolną Polskę".

Wykonane w czwartek kartki trafią do weteranów II wojny światowej w 15 krajach świata, od Argentyny i Brazylii, przez kraje Europy zachodniej i południowej, Republikę Południowej Afryki, aż po Litwę, Białoruś i Ukrainę.

Do tej pory odbyło się sześć akcji "Kartek dla Kombatanta" z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz jedna specjalna z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL