Wystawy historyczne, debaty popularno-naukowe, imprezy plenerowe oraz koncert przygotował w Kielcach świętokrzyski NSZZ „Solidarność”, z okazji 35-lecia związku. Pierwsze wydarzenia „Karnawału Solidarności 1980-2015” – już w niedzielę.
Program obchodów zaprezentowano w piątek podczas konferencji prasowej, której towarzyszył happening na kieleckim Placu Literatów.
Związkowcy kieleckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, odtwarzali solidarnościową manifestację z okresu PRL, którą „obstawiali” rekonstruktorzy milicyjnych oddziałów ZOMO.
Wokół placu można było obejrzeć najstarsze plakaty Solidarności, otrzymać ulotkę drukowaną na powielaczu przez przedstawicieli stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989” ze Starachowic i obejrzeć sprzęt, którym w Sandomierzu nadawano audycje Radia Solidarność. Przygotowywane - z wykorzystaniem różnych szablonów - przed laty na manifestacje transparenty, prezentował ich autor, mieszkający w Skarżysku-Kamiennej, Andrzej Szlęzak.
Jak mówił przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności Waldemar Bartosz, do organizacji jubileuszu związku zaproszono kilka instytucji, m. in. Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowe – po to, by pokazać różnorodne aspekty „solidarnościowej rzeczywistości”. „Dziś mówimy: bądźmy razem w różnych okolicznościach, jakie budują całe życie człowieka, które nie polega tylko na pracy, wypoczynku i demonstracji” – podkreślił.
Najbogatsza w rocznicowe wydarzenia będzie niedziela. Uroczystości rozpocznie msza św. w Bazylice Katedralnej. Po południu w Muzeum Narodowym – dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich - historię „S” w regionie w latach 1980-1989 przybliżą historycy kieleckiego oddziału IPN.
Wieczorem warto przyjść na Rynek. W ramach „Toastu za Solidarność” zaplanowano tu otwarcie wystawy plenerowej Muzeum Historii Kielc, która ukazuje dzieje miasta na tle ruchów wolnościowych w Polsce - od poznańskiego czerwca 1956 r., po wybory z czerwca 1989 r. Będzie szampan, wspólne śpiewanie i pokaz sztucznych ogni.
Archiwum Państwowe przygotowało dwie ekspozycje. Wystawę „Od skautingu do Solidarności Walczącej – wychowanie młodzieży do Niepodległości” sprowadzono z Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Podczas wernisażu w czwartek, 3 września, opowiedzą o niej jej autorzy. Druga wystawa – „35 lat NSZZ Solidarność” - opiera się na zbiorach kieleckiej palcówki i mieszkańców regionu. Znajdą się na niej oryginalne dokumenty i pamiątki.
W piątek, 4 września podczas gali w Wojewódzkim Domu Kultury, zaplanowano m.in. dyskusję panelową pod hasłem „Skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy”. Jak mówił Bartosz, o przyszłości „S” jako „narzędzia do zmian” będą tu rozmawiali specjaliści z całej Polski. Otwarta zostanie wówczas także wystawa ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, poświęcona początkom związku w regionie. Będą na niej prezentowane dokumenty z lat 1980-1981, wydawnictwa drugiego obiegu, fotografie i wspomnienia działaczy „S”.
W ramach jubileuszu, zaplanowano też test wiedzy o Solidarności i koncert, z piosenkami religijno-patriotycznymi.
Cykl rocznicowych wydarzeń zakończy 21 września debata popularno-naukowa, organizowana przez IPN w bibliotece uniwersyteckiej – jej tematem będzie dziedzictwo związku.
„Karnawał Solidarności” odbywa się pod patronatem medialnym Polskiej Agencji Prasowej. (PAP)
ban/ pz/