Kultura i sztuka po 1989 roku

31.10.2019

Kilkadziesiąt instytucji kultury przygotowało w listopadzie specjalne zniżki dla turystów

Zamek Królewski w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański Zamek Królewski w Warszawie. Fot. PAP/L. Szymański

Zamek Królewski w Warszawie, Wawel, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Poznaniu i kilkadziesiąt innych instytucji kulturalnych przygotowało zniżki dla turystów w ramach akcji „Weekend za pół ceny” i „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”.

W akcji "Weekend za pół ceny", która odbędzie się w dniach 22-24 listopada, zniżki dla turystów przygotowało ponad tysiąc atrakcji turystycznych, kulturalnych i gastronomicznych - poinformował w czwartek prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Organizowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną (POT) akcja "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" odbywa się dwa razy do roku poza głównym sezonem turystycznym, począwszy od 2016 r. i jest skierowana do branży turystycznej i turystów. W tym roku przystąpiło do niej kilkadziesiąt muzeów, galerii, teatrów i innych instytucji kultury.

CZYTAJ TAKŻE

W Warszawie do akcji przystąpiły m.in. Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Niepodległości, Muzeum Chopina oraz Teatr Polski, Teatr Druga Strefa i Teatr Narodowy, gdzie będzie można zobaczyć spektakle "IRONBOUND. Za torami, za mostem" oraz "Opowieść zimowa".

W Gdańsku tańsze będą bilety m.in. do Muzeum II Wojny Światowej, Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej, a w Poznaniu do Muzeum Archeologicznego i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki.

Królewskie rezydencje: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu - po raz ósmy przystąpiły też do akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", której inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Polski we Wrocławiu, Opera Wrocławska, Muzeum Współczesne i Muzeum Pana Tadeusza to niektóre z instytucji ze stolicy Dolnego Śląska, które przystąpiły do programu.

W stolicy Małopolski w akcji biorą udział m.in. oddziały Muzeum Krakowa, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Muzeum Armii Krajowej i Międzynarodowe Centrum Kultury.

CZYTAJ TAKŻE

Królewskie rezydencje: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski na Wawelu - po raz ósmy przystąpiły też do akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", której inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Zamku Królewskim można zwiedzać ekspozycje stałe oraz wystawę czasową "Poczet królów Polski", a w drugiej połowie listopada Bibliotekę Królewską – jedyne ocalałe z pożogi wojennej oryginalne wnętrze, Piwnicę Więzienną, Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta oraz Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej.

W Łazienkach Królewskich do końca listopada będzie można zwiedzać Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów oraz królewskimi apartamentami, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby, Pałac Myślewicki z apartamentami ks. Józefa Poniatowskiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z ekspozycjami stałymi.

Z kolei w Muzeum Pałacu Króla Jana III m.in. Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową, a na Wawelu wystawy "Reprezentacyjne Komnaty Królewskie", "Wawel Zaginiony", "Skarbiec Koronny i Zbrojownia”, "Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu".

Szczegóły na stronach internetowych instytucji kultury oraz na www.polskazobaczwiecej.pl. (PAP)

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL