IPN ogłosił 13. edycję Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej, która przyznawana jest za wyjątkową aktywność w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–1989. Kandydatów do nagrody - jak podał w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej - można zgłaszać do 14 marca.
Kustosz Pamięci Narodowej to honorowa nagroda przyznawana instytucjom, organizacjom społecznym i osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
"Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia" - podkreśla IPN.
Laureatów nagrody wyłoni kapituła, na czele której stoi prezes IPN Łukasz Kamiński. Nagroda ma charakter ogólnopolski i będzie przyznana po raz trzynasty.
W 2013 r. tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymał pośmiertnie Tomasz Merta, który był historykiem myśli politycznej, a w latach 2005-2010 wiceministrem kultury (zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.). Nagrodę otrzymali także popularyzator historii i kultury Kresów Tadeusz Kukiz, żołnierz Armii Krajowej Zdzisław Rachtan "Halny" (zmarł pod koniec stycznia br.), Biblioteka Polska w Paryżu oraz Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 r. przez ówczesnego prezesa IPN prof. Leona Kieresa.
Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 14 marca. Spośród nadesłanych propozycji wyłonionych zostanie pięciu laureatów. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu na Zamku Królewskim w Warszawie. Więcej informacji o nagrodzie, w tym wniosek o przyznanie nagrody, znajduje się na stronach IPN.
Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji "Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach", Stowarzyszenie "Archiwum Solidarności", Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, Związek Polaków na Białorusi (kierowany przez Andżelikę Borys), rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał", Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko, Adam Borowski, Związek Sybiraków.
Nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej uzupełnia nagroda Świadek Historii, która przyznawana jest przez lokalne oddziały IPN. Otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierające działania pionu edukacyjnego IPN. (PAP)
nno/ ls/