Polska po 1989 roku

27.09.2018

Kolejne wspomnienia i fotografie białostoczan będą udostępnione w internecie

Kolejnych 50 wspomnień białostockich lotników czy żeglarzy, a także ponad 3 tys. zdigitalizowanych archiwalnych fotografii m.in. z okresu PRL, zostanie udostępnionych w internecie w ramach projektu „e-Mediateka CLZ” Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Mediatekę, czyli multimedialne archiwum historii mówionej, gromadzące nagrania ze wspomnieniami mieszkańców Białegostoku, prowadzi od 2010 roku miejskie Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ). Do tej pory - jak poinformowano w czwartek na konferencji prasowej - udało się zgromadzić blisko 300 relacji białostoczan i ponad 13 tys. zdigitalizowanych materiałów: dokumentów, fotografii i pamiątek.

Pierwsze wywiady i archiwalia udostępniono w ramach "e-Mediateka CLZ" w ubiegłym roku, w sumie 80 wywiadów i ponad 2 tys. fotografii i dokumentów. To m.in. wspomnienia najstarszych białostoczan, historie związane z Bojarami, czyli jedną z najstarszych i najbarwniejszych dzielnic Białegostoku. To także wspomnienia lokalnych społeczności np. białostockich esperantystów, czyli ludzi uczących się języka esperanto, którego twórca, Ludwik Zamenhof, urodził się w tym mieście. Najstarsze udostępnione materiały pochodzą z końca XIX wieku.

Jak mówił Mariusz Bieciuk z CLZ, obecnie instytucja rozpoczęła kolejną odsłonę projektu, która potrwa do końca przyszłego roku. Dodał, że będą udostępnione wywiady i fotografie, które powstały na przestrzeni ostatnich stu lat.

50 wywiadów będzie można obejrzeć w internecie jeszcze w tym roku. To relacje biograficzne, które dotyczą ogólnie historii Białegostoku, ale też np. zwyczajów ślubnych zawieranych przez wiernych różnych wyznań. Będą to też wywiady z osobami należącymi do lokalnych społeczności jak zawodnicy drużyny futbolu amerykańskiego Lowlanders Białystok czy białostockimi żeglarzami.

Także w tym roku udostępnionych zostanie także tysiąc fotografii, które będą dotyczyły m.in. okresu PRL. CLZ otrzymał duże zbiory fotografii z połowy lat 60. ubiegłego wieku, gdzie osoba bardzo dokładnie uwieczniała, różne sytuacje i miejsca, w których była. Kolejne archiwalia będą pojawiać się sukcesywnie.

Materiały będą uzupełnione o metadane jak transkrypcje nagrań, opisy fotografii i słowa kluczowe, które ułatwią korzystanie i wyszukiwanie ich. Materiały będą też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a nagrania będą miały aduiodeskrypcję. Wywiady i archiwalia są sukcesywnie tłumaczone na język angielski, większość z nich ma być też przetłumaczona na język esperanto.

Dodatkowo na stronie internetowej będą udostępniane konspekty zajęć dla nauczycieli. Pierwsze, które dotyczą poprzednich wywiadów i archiwaliów, są już gotowe i można je pobierać.

Ważną częścią obecnego projektu będą warsztaty edukacyjne, które ruszą w październiku. Zdaniem Bieciuka Mediateka ma "duży potencjał edukacyjny", stąd pomysł, by organizować warsztaty dla młodzieży szkolnej z wykorzystaniem materiałów archiwalnych jak wspomnienia, stare mapy czy fotografie, żeby - jak dodał - "pokazać młodzieży historię w bliższy dla niej sposób". Powiedział, że instytucja chce w ten sposób pokazać młodym ludziom, że historia nie musi być tylko podręcznikiem, a może być bardziej otwarta.

W ramach projektu Centrum współpracuje z Ośrodkiem Karta oraz Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jak mówiła w czwartek na konferencji prasowej zastępczyni dyrektor Książnicy Podlaskiej Dorota Łuckiewicz, dzięki tej współpracy materiały z "e-Mediateki" trafią do szerszego grona odbiorców, będą udostępnione na platformie "Podlaska Biblioteka Cyfrowa", która - jak dodała Łuckiewicz - ma 42 mln użytkowników.

"e-Mediateka CLZ" to projekt dofinansowany już po raz drugi przez ministerstwo kultury. Materiały udostępnione na stronie internetowej projektu mogą być wykorzystywane w celach niekomercyjnych przez wszystkich. Bieciuk mówił, że chodzi o to, aby te materiały "żyły", a - jak dodał - mogą być wykorzystane np. przy organizacji spaceru, warsztatów czy jakiegoś projektu.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńśka

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL