Solidarność

29.11.2017

Komisja konkursowa poparła Basila Kerskiego na dyrektora ECS

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Komisja konkursowa zaakceptowała w środę plan rozwoju Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku przedstawiony przez dyrektora placówki Basila Kerskiego, który ubiega się o kolejną kadencję na tym stanowisku. Kerski jako jedyny zgłosił swoją kandydaturę w konkursie na szefa ECS.

Ostateczną decyzję o nominacji podejmie prezydent Gdańska. Kerski przedstawił w środę komisji konkursowej swoją koncepcję programowo-organizacyjną dotyczącą działalności ECS.

9-osobową komisję konkursową tworzą: dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, szef Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz (przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego); Barbara Frydrych (Urząd Miasta Gdańska); Władysław Zawistowski (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego); Patrycja Medowska, Marta Kwaśnik (reprezentanci załogi ECS) oraz prof. Cezary Obracht-Prondzyński i Michał Niezabitowski (przedstawiciele stowarzyszeń właściwych ze względu na zakres działania ECS).

"Europejskie Centrum Solidarności mieści dziś jedną z najważniejszych stałych ekspozycji w Polsce, jest żywym miejscem przyciągającym setki tysięcy ludzi. Od dnia otwarcia mieliśmy 2,3 miliony gości. Sporo już zrobiliśmy, ale ECS jest nadal w fazie twórczego początku, stąd ciągłość pracy w tej sytuacji byłaby, jest atutem" - mówił przed komisją Kerski.

Po jego wystąpieniu oraz pytaniach od członków komisji odbyło się głosowanie. Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek za przedstawioną przez Kerskiego koncepcją głosowało ośmiu członków komisji, przeciwko był Cenckiewicz.

Wyjaśniła, że wynik tego głosowania oznacza, iż komisja prawdopodobnie złoży rekomendację prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi o powołanie Kerskiego na dyrektora ECS. Decyzja o nominacji ma zapaść do 15 grudnia.

Basil Kerski został dyrektorem ECS w 2011 roku. Wygrał wówczas konkurs na to stanowisko. W 2014 roku, bez ogłaszania kolejnego konkursu, przedłużono z nim umowę na trzy lata.

Basil Kerski urodził się w 1969 r. w Gdańsku. Jego ojciec jest Irakijczykiem (część dzieciństwa spędził też w Iraku), matka Polką. Wyjechał z rodzicami do Berlina w 1979 r. W 1986 r. na prośbę ojca, który był uciekinierem politycznym, zrezygnował z obywatelstwa polskiego na rzecz niemieckiego. Na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Kerski ukończył politologię i slawistykę. Od 1999 r. pełni funkcję redaktora naczelnego Magazynu Polsko-Niemieckiego "Dialog", współpracującego ściśle z "Przeglądem Politycznym", pismem wydawanym od 1983 r. przez gdańskie środowisko związane z Donaldem Tuskiem.

Europejskie Centrum Solidarności zostało powołane do życia 8 listopada 2007 roku przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ "Solidarność" i Fundację Centrum Solidarności.

Budowę siedziby ECS rozpoczęto w 2010 r. na dawnych terenach gdańskiej stoczni, w bezpośrednim sąsiedztwie placu Solidarności, na którym stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. ECS otwarte zostało 30 i 31 sierpnia 2014 roku, w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Centralną jego częścią jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. W siedmiu tematycznych salach na dwóch kondygnacjach prezentowanych jest ok. 2 tys. eksponatów.

W placówce znajdują się także biblioteka, która docelowo może pomieścić ok. 70 tys. książek oraz multimedialna sala edukacyjna dla dzieci - "Wydział Zabaw". W Centrum ulokowano też archiwum i salę wielofunkcyjną dla 419 słuchaczy. W obiekcie ma też swoje biuro Lech Wałęsa. Na dachu placówki urządzono taras widokowy, a w jej przestronnym holu - ogród zimowy.

Koszt budowy placówki to 231 mln zł, z czego 107 mln zł przekazała UE, pozostała część pochodziła z budżetu Gdańska. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL