Koncert - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - i tzw. Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer po miejscach w Białymstoku, związanych z okresem sowieckiej agresji na Polskę - to propozycje miasta związane z wrześniowymi rocznicami oraz jubileuszem odzyskania niepodległości.
Koncert, podczas którego mieszkańcom śpiewającym pieśni akompaniować będzie zespół złożony m.in. z aktorów Białostockiego Teatru Lalek, odbędzie się wieczorem 15 września na Rynku Kościuszki. Wcześniej do mieszkańców (przynajmniej do niektórych pocztą) mają dotrzeć śpiewniki z tekstami najpopularniejszych pieśni patriotycznych.
Jak mówił na wtorkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, plenerowy koncert ma związek z setną rocznicą odzyskania niepodległości ale - ze względu na pogodę - organizowany jest prawie dwa miesiące wcześniej przed 11 listopada. "Wszyscy wiemy, jaka wtedy jest pogoda, więc uznaliśmy, że lepiej zachęcić do śpiewania właśnie teraz, we wrześniu, gdy jeszcze za oknem świeci słońce" - powiedział Rudnicki.
Peleton Pamięci - którego organizatorem jest działające w mieście Muzeum Pamięci Sybiru - odbędzie się dzień później, czyli 16 września. Podobnie jak w koncercie - wziąć w nim mogą udział wszyscy chętni. Trasa tego rowerowego (można też przejechać ją na rolkach czy desce) przejazdu będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do tragicznych wydarzeń sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.
Na trasie znajdzie się np. willa ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego. Po agresji sowieckiej w 1939 roku Nowakowski został aresztowany i wywieziony do Mińska, potem na zesłanie. Tam zginął, a okoliczności jego śmierci są nieznane. Uczestnicy Peletonu Pamięci poznają też historię budynku, w którym mieściła się siedziba kontrwywiadu wojskowego "Śmiersz" i areszt śledczy, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, dojadą również na dworzec kolejowy Białystok-Fabryczny, gdzie od kilku miesięcy jest obelisk upamiętniający osoby wywożone stamtąd na Wschód.
Ostatnim punktem będzie najbardziej znany w mieście zabytek - Pałac Branickich, w którym 20 września 1939 roku spotkali się dowódcy wojsk niemieckich i sowieckich. Tam uczestnicy spaceru obejrzą projekcję multimedialną na fasadzie budynku.
Pierwszy Peleton Pamięci, wtedy z nieco inną trasą, zorganizowany został w Białymstoku 17 września ubiegłego roku. Wzięło w nim udział ponad sto osób.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/