Walka o niepodległość 1914-1918

20.12.2017

Konferencja z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Płocku i Kowalu

Towarzystwo Naukowe Płockie. Źródło: Wikimedia Commons Towarzystwo Naukowe Płockie. Źródło: Wikimedia Commons

Konferencję naukową na 100-lecie niepodległości Polski zorganizują w Płocku i Kowalu, w listopadzie 2018 r., Towarzystwo Naukowe Płockie, Włocławskie Towarzystwo Naukowe, Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku i Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku.

„Cel konferencji to upamiętnienie wydarzeń, zwłaszcza w wymiarze regionalnym i lokalnym, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości” – powiedział PAP dyrektor biura zarządu Towarzystwa Naukowego Płockiego, dr Andrzej Kansy, odnosząc się m.in. do miejsc i instytucji organizujących debatę.

Konferencja „Tak rodziła się niepodległość. W 100-lecie powstania wolnej Polski” została zaplanowana na dwa dni i odbędzie się 9 listopada w Płocku oraz 11 listopada w pobliskim Kowalu. Jej współorganizatorami są także: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Kowal i Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Wydarzeniem towarzyszącym płockiej części konferencji będzie otwarcie wystawy w Muzeum Mazowieckim „Kiedy stała się wolność. Polska-Mazowsze-Płock w latach 1918-21”, prezentującej m.in. archiwalne dokumenty. Kontynuację konferencji w Kowalu poprzedzi uroczystość odsłonięcia Pomnika Niepodległości.

„Tematyka konferencji dotyczyła będzie nie tylko wydarzeń z 1918 r., ale także lat poprzedzających tę historyczną datę oraz lat późniejszych. Jej podsumowaniem będzie okolicznościowe wydawnictwo z referatami, które zostaną zgłoszone” – podkreślił Kansy. Jak wyjaśnił, propozycje tematów na konferencję można nadsyłać do 28 lutego 2018 r., a referaty, już przygotowane do druku - zgodnie z wymaganiami edytorskimi, trzeba będzie złożyć do 30 kwietnia 2018 r.

Wśród zagadnień, jakie planuje się poruszyć w trakcie konferencji, znajdą się m.in.: rys historyczny z perspektywy 100-lecia niepodległości Polski w odniesieniu do Kujaw, Pomorza i Mazowsza Płockiego, udział ziemian i wkład duchowieństwa w walce o niepodległość, a także cmentarze i pomniki nagrobne upamiętniające poległych w tych walkach.

Patronat honorowy nad konferencją „Tak rodziła się niepodległość. W 100-lecie powstania wolnej Polski” objęli m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Towarzystwo Naukowe Płockie, które współorganizuje konferencję, zostało utworzone w czerwca 1820 r. i jest najstarszym z regionalnych towarzystw naukowych w Polsce. Pierwszym prezesem tej instytucji był biskup płocki Adam Prażmowski, a opiekunami Stanisław Staszic i Julian Ursyn Niemcewicz oraz Bogumił Linde - jako dyrektor Biblioteki Publicznej w Warszawie i Wojciech Szwejkowski – ówczesny rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie Towarzystwo Naukowe Płockie Prowadzi badania regionalne, seminaria, a także wykłady, odczyty i wystawy. Od 2014 r. jest organizacją pożytku publicznego. Będąca jego częścią Biblioteka im. Zielińskich jest jedną z siedmiu najstarszych w kraju. Jej księgozbiór liczy ponad 403 tys. jednostek, a do kolekcji specjalnej należy tam ok. 16 tys. zabytkowych woluminów, z czego ponad 8,5 tys. zapisano dotychczas w formie cyfrowej. (PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL