Polska po 1989 roku

11.11.2017

Kornel Morawiecki: za rok powinien być jeden Marsz Niepodległości

Pan Prezydent musi za rok wziąć ciężar przywództwa i powiedzieć, że ma być jeden Marsz Niepodległości – powiedział w sobotę poseł Kornel Morawiecki.

Poseł Kornel Morawiecki (WiS), który w programie „Minęła 20” w TVP Info był pytany o ocenę tegorocznych obchodów Święta Niepodległości powiedział, że niepodległość nie może dzielić Polaków. „Nie mogą być dwa przekazy o marszu, bo wtedy jest połowa niepodległości. Naród podzielony ma połowę niepodległości. My musimy to wielkie święto, to święte słowo niepodległości musimy wziąć na sztandar łączenia naszego” – mówił były opozycjonista.

Jego zdaniem „pan prezydent (Andrzej Duda - PAP) musi za rok wziąć ciężar przywództwa i powiedzieć, że ma być jeden Marsz Niepodległości”. Dodał, że nie może być tak, że jest marsz antyfaszystów. „Co to znaczy? Tam nie było żadnych faszystów” – mówił Morawiecki.

Zapytany, czy się czegoś wstydził odparł, że „podziału” i tego, „że ten marsz nie był marszem wspólnym, że nie były to jedne obchody tu w Warszawie”.

Według informacji MSWiA 11 listopada w całym kraju odbyło się ponad 300 zgromadzeń. Najliczniejszym był Marsz Niepodległości w Warszawie, w którym według szacunków Policji, wzięło udział około 60 tys. osób. W sobotę ulicami Warszawy przeszedł też antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą". Marsz zorganizowała Koalicja Antyfaszystowska "Zmowa Powszechna". W jej skład wchodzi kilkanaście organizacji, m.in. Warszawski Strajk Kobiet, kolektyw Syrena i Obywatele RP. Wśród uczestników było widać także transparenty innych organizacji lewicowych i anarchistycznych oraz m.in. Partii Razem, Zielonych i Pracowniczej Demokracji.(PAP)

autor: Marcin Przybylski

edytor: Dorota Skrobisz

mp/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL