Epoka nowożytna

13.10.2017

Tadeusz Kościuszko oczami Polaków i obcokrajowców - konferencja w Krakowie

Portret Tadeusza Kościuszki - Karl Gottlieb Schweikart. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Źródło: Wikimedia Commons Portret Tadeusza Kościuszki - Karl Gottlieb Schweikart. Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Źródło: Wikimedia Commons

Integracja wokół Kościuszki - to temat dwudniowej, międzynarodowej konferencji w Krakowie o Tadeuszu Kościuszce. "Dla mnie osobiście Kościuszko to prawdziwy bohater" – powiedział w piątek konsul generalny Francji w Krakowie Frederic de Touchet.

Konferencja zakończy się w sobotę, została zorganizowana w ramach obchodów 200-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Obradom w Urzędzie Miasta Krakowa przewodniczy prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie Mieczysław Rokosz.

"Są tu obecni nawet przedstawiciele rdzennej ludności Australii - kilkuosobowa delegacja z klanu Ngarigo, zamieszkującego obszary Gór Śnieżnych, w których znajduje się Góra Kościuszki" – powiedział Rokosz.

Prof. Jacek Purchla zauważył, że owocem zakończonej w lipcu w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest decyzja, aby zarządzać miejscami dziedzictwa w dialogu z rdzenną ludnością. "My w Krakowie pielęgnujemy kult Kościuszki od 200 lat, jest on już częścią naszej narodowej tożsamości. Idee, których Kościuszko stał się symbolem - równości, wolności i braterstwa - są hasłami, które dziś propaguje 195 państw, stron UNESCO" - powiedział PAP przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacek Purchla.

Konsul generalny Francji w Krakowie Frederic de Touchet podkreślił, że Kościuszko to "bohater aż trzech narodów". "To fascynująca osobowość, w wielu dziedzinach był prekursorem, a jego idee i sposób myślenia wyprzedzały epokę w której żył" - powiedział PAP.

19 i 20 października w Bibliotece Polskiej w Paryżu i w Ambasadzie Polski organizowana będzie wystawa i konferencja kościuszkowska z udziałem polskich historyków. W uroczystościach wezmą udział miejscowe władze francuskie i polski konsul, który w kaplicy Kościuszki w Montigny-sur-Loing złoży kwiaty.

"W Montigny-sur-Loing koło Fontainebleau, na zamku Berville, Kościuszko spędził 15 lat u rodziny Zeltnerów, których syn Piotr Zeltner wybudował kaplicę poświęconą Kościuszce, odnowioną w tym roku ze środków MKiDN" – powiedziała PAP prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Pamiątkami i Grobami we Francji Barbara Kłosowicz-Krzywicka.

Tematem jednego z prezentowanych na konferencji w Krakowie wykładów jest "Kościuszko w Rosji". "Chcemy przedstawić w Krakowie historie pobytu Kościuszki w Petersburgu. Z odnalezionych w naszym archiwum dokumentów wynika, że Kościuszko mieszkał w budynku, który nie był ciemnicą czy więzieniem, ale przestronny domem, a warunki jego pobytu w Petersburgu sprzyjały rekonwalescencji" – powiedziała PAP dr Ella Schelaeva z Uniwersytetu w Petersburgu.

Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Solurze w Szwajcarii Kurt Fluri przypomniał w swym wykładzie, jak wyglądały ostatnie dwa lata życia Kościuszki w Szwajcarii. "W Solothurn - Solurze działa prężnie Muzeum i Towarzystwo Kościuszkowskie +Kościuszko Gesellschaft+. W najbliższą niedzielę 15 października gościem obchodów kościuszkowskich będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Rząd Polski reprezentować będzie wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, a Szwajcarię – wiceprzewodniczący parlamentu Dominique de Buman. Obecny będzie także ambasador Polski w Bernie Jakub Kumoch oraz polscy parlamentarzyści i artyści" – powiedział PAP Fluri.

Przewidziano złożenie kwiatów pod pomnikiem Kościuszki w Zuchwilu, spacer śladami Kościuszki, mszę w Katedrze w Solurze, którą odprawi przewodniczący Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii - ks. Krzysztof Wojtkiewicz oraz recital chopinowski w wykonaniu pianisty z Berna - prof. Pawła Mazurkiewicza. Uroczystości te organizuje Polska Ambasada w Bernie z udziałem Polonii.

"Kościuszko we wszystkich swych działaniach miał na celu wolność, wolność dla wszystkich. Uważał, że bez niej nie ma suwerenności i odrodzenia narodowego, a dotyczyła ona zarówno niewolników, jak i chłopów - Kościuszko dał wolność niewolnikom w Ameryce i uwłaszczył chłopów w Polsce" - przypomniał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wieczorem przewidziano uroczystość zasadzenia pamiątkowego drzewa - platanu, na krakowskich Plantach, pomiędzy ul. Szewską i Św. Anny. Uroczystość wpisuje się w obchody 200. rocznicy Tadeusza Kościuszki. (PAP)

autor: Grzegorz Kościński

edytor: Agata Zbieg

gkos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL