Polska po 1989 roku

29.11.2019

Koszalin przyjmie dwie rodziny repatriantów z Kazachstanu

Dwóm rodzinom repatriantów z Kazachstanu koszaliński samorząd zapewni warunki do osiedlenia się w 2020 r. Pomoc polegać będzie m.in. na przyznaniu komunalnego lokum wraz ze standardowym wyposażeniem, na co zgodzili się radni na ostatniej sesji.

Obie rodziny z Kazachstanu są wielodzietne – jedna ma troje dzieci, druga czworo. Zostały wskazane imiennie przez samorząd Koszalina, jako te, którym ten chce pomóc w osiedleniu się w zachodniopomorskim mieście.

"Tym razem chcemy sprowadzić duże rodziny do naszego miasta. Przyjazd tych rodzin chcielibyśmy tak zorganizować, by był to najpóźniej wrzesień 2020 r., by dzieci od nowego roku szkolnego mogły pójść do koszalińskich szkół" – poinformował sekretarz koszalińskiego magistratu Tomasz Czuczak.

CZYTAJ TAKŻE

Koszalińscy radni podczas czwartkowej sesji zgodzili się na to, aby zaproszonym rodzinom wynajęte zostało mieszkanie komunalne na czas nieokreślony, nie krótszy niż 2 lata, które będzie wyposażone m.in. w centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, łazienkę, kuchnię, sprzęt AGD, RTV, meble i w środki czystości.

Repatrianci mogą też liczyć na to, że miasto m.in. przez pierwsze trzy miesiące opłaci za nich czynsz w udostępnionym lokalu, pokryje koszty związane z uzyskaniem polskich dokumentów, nauką języka polskiego oraz pomoże w załatwianiu spraw urzędowych i w uzyskaniu zatrudnienia.

Zapewniając lokal mieszkalny imiennie wskazanym repatriantom, gmina może liczyć na dotację z budżetu państwa. Stosowne porozumienie ma zostać podpisane z wojewodą zachodniopomorskim. Podjęte uchwały są też niezbędne w procedurze wydania wizy krajowej w celu repatriacji.

Koszalin przyjmował już repatriantów z Kazachstanu. Ostatnie uchwały dotyczące dwóch rodzin podejmowane były w czerwcu 2018 r. Jedna już się osiedliła, druga ma przyjechać w styczniu. (PAP)

Autor: Inga Domurat

ing/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL