Polska po 1989 roku

23.09.2018

KPRM: Polska zawsze mogła polegać na rolnikach, nigdy nie zawiedli

Polska zawsze mogła polegać na chłopach i rolnikach, nigdy nie zawiedli; Polska wieś zachowała to, co w życiu najważniejsze: Bóg, honor i ojczyzna – podkreślono w spocie opublikowanym przez Kancelarię Premiera w niedzielę na Twitterze.

"+Żywią i bronią+ od stuleci powiewa na sztandarach polskich chłopów i rolników. Polska zawsze mogła na nich polegać. Nigdy nie zawiedli" – słyszymy głos lektora w spocie, na którym są przedstawione archiwalne zdjęcia z działalności rolników na przestrzeni lat.

"Tak jak w 1920 roku, kiedy w czasie wojny z bolszewikami na wezwanie Wincentego Witosa walczyli o niepodległą Polskę. Tak jak podczas drugiej wojny światowej, kiedy w Batalionach Chłopskich i na wszystkich frontach świata byli ludzie polskiej wsi. Bronili polskiej ziemi, kiedy w czasach PRL stanęli do walki o wolne związki zawodowe" - podkreślono w spocie.

"Dziś rolnicy budują markę Polski, są konkurencyjni wobec innych europejskich producentów. Przez stulecia jedno się nie zmieniło – żywią i bronią. Polska wieś zachowała to, co w życiu najważniejsze: Bóg, honor i ojczyzna. To fundament, na którym budowaliśmy niepodległość. Nie byłoby wolnej Rzeczypospolitej bez polskiej wsi" - zaznaczono.

Spot został opublikowany w związku z pierwszym ogólnopolskim świętem "Wdzięczni polskiej wsi". Uroczyste obchody tego święta rozpoczęły się w niedzielne południe w Wąwolnicy (woj. Lubelskie) na błoniach Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Od godz. 12 trwa msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. W mszy uczestniczy m.in. premier Mateusz Morawiecki.

W programie święta znalazły się też m.in. wręczenie wyróżnień dla rolników i kół gospodyń wiejskich, podziękowanie za plony, występy zespołów ludowych, a także piknik rodzinny.(PAP)

autor: Hanna Złotorowicz

hz/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL