I Kompanii Kadrowej utworzonej w 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego w Krakowie dedykowana w tym mieście będzie 11. Noc Muzeów. Jej inauguracja odbędzie się w piątkowy wieczór w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila".
Hasło przewodnie wydarzenia – „Wymarsz I Kompanii Kadrowej – Oleandry 1914” – ma m.in. przypominać o tegorocznej setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Jak poinformowali organizatorzy, w tej edycji udział weźmie prawie 50 instytucji muzealnych, wśród których znajdą się te najbardziej znane. Wiele z nich, poprzez przygotowane wystawy i warsztaty edukacyjne, nawiąże do tematu przewodniego Nocy.
Muzeum AK zaprasza m.in. na prezentacje mundurów i ekwipunku żołnierskiego, pokazy ewakuacji rannego z pola bitwy, a Muzeum Historii Fotografii szczególnie zachęca do zwiedzenia ekspozycji „A Kadrówka idzie…” oraz „Przed Wielką Wojną. Życie codzienne w obrazach”.
„Kadrówka” była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będą Muzeum Spraw Wojskowych w Krakowie-Swoszowicach oraz Muzeum PRL-u (w organizacji).
Istniejące od ok. pół roku Muzeum Spraw Wojskowych, położone na terenie zabytkowego fortu Swoszowice, zaprasza m.in. na zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji poświęconej Polakom walczącym w armiach zaborców w czasie I wojny światowej oraz na pokazy oryginalnych dokumentów i zdjęć dotyczących 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej.
Muzeum PRL-u, dawny oddział Muzeum Historii Polski, po wcześniejszej reorganizacji przejęło miasto Kraków. Placówka w ramach Nocy zorganizuje zwiedzanie mieszczących się w podziemiach kina Światowid schronów. Zaprasza także na wystawę plakatów ze zbiorów Muzeum Lenina, tańce i pokaz peerelowskiej mody.
Do wstępu do wszystkich muzeów upoważnia bezpłatny bilet muzealny, jak co roku dostępna będzie także specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta kosztująca symboliczną złotówkę.
I Kompania zwana "Kadrówką" liczyła 160 żołnierzy. Na rozkaz Piłsudskiego wyruszyli oni z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego o świcie 6 sierpnia 1914 r. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc. Zdaniem historyków choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.
„Kadrówka” była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.
Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Od początku cieszą się ogromną popularnością, w ostatnich edycjach brało udział ponad 100 tys. osób. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. (PAP)
bko/ abe/