Srebrny medal Cracoviae Merenti, przyznawany instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta, otrzymało w czwartek obchodzące 120-lecie istnienia Krakowskie Pogotowie Ratunkowe - pierwsza tego typu jednostka na ziemiach polskich.
„Po 120 latach istnienia pogotowie prezentuje się inaczej, jednak idea niesienia pomocy oraz zaangażowanie personelu pozostały takie same” - powiedziała dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Popławska podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Krakowa, zorganizowanej na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Obchody jubileuszu połączono ze świętowaniem Dnia Ratownictwa Medycznego. Zasłużeni lekarze, ratownicy, pielęgniarki i pracownicy służb technicznych otrzymali odznaczenia państwowe.
Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe rozpoczęło swoją działalność 6 czerwca 1891 r. Impulsem do jego powołania były dwie tragedie z 1890 r. - pożar w składzie firmy Kretschmer w Rynku Głównym, w którym zginął m.in. właściciel firmy oraz pożar w aptece Wiśniewskiego na Stradomiu, w którym śmiertelnie poparzone zostały dwie osoby.
Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Marek Haber powiedział w czwartek dziennikarzom, że planowana jest duża nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym, która przewiduje m.in. zmiany w systemie kształcenia ratowników.
„Zmienia się także system powiadamiania ratunkowego. Powstają wojewódzkie centra powiadamiania i wprowadzany jest system wsparcia informatycznego. Sądzę, że to elementy, które poprawią szybkość reakcji i skrócą czas dotarcia do poszkodowanych” – mówił Haber. Dodał, że polski system ratownictwa medycznego pod względem wyposażenia, kompetencji pracowników i sprawności działania nie ustępuje systemom w innych państwach europejskich.
Pierwsze pogotowie ratunkowe w Europie powstało w 1883 r. w Wiedniu. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe rozpoczęło swoją działalność 6 czerwca 1891 r. Impulsem do jego powołania były dwie tragedie z 1890 r. - pożar w składzie firmy Kretschmer w Rynku Głównym, w którym zginął m.in. właściciel firmy oraz pożar w aptece Wiśniewskiego na Stradomiu, w którym śmiertelnie poparzone zostały dwie osoby. Założycielem i pierwszym prezesem Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego był wybitny chirurg Alfred Obaliński.
Pierwsza konna karetka wyruszyła na ulice Krakowa z budynku Zawodowej Straży Ogniowej przy ul. Kolejowej (obecnie Westerplatte) zaopatrzona w pięć par noszy i kufer z narzędziami lekarskimi. Koń miał prawo do biegu „wyciągniętym kłusem”. „Z tego czasu pozostał nam niebieski kolor sygnałów, bo pierwsza konna karetka była wyposażona w niebieski lampion z białym krzyżem, ale współczesne ambulanse w niczym nie przypominają tych dawnych – to mini oddziały intensywnej terapii” - mówiła Popławska.
Od 1999 r. Krakowskie Pogotowie Ratukowe jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, a jego organem założycielskim jest samorząd województwa.
Obecnie w krakowskim pogotowiu pracuje 658 osób, w tym 157 lekarzy, 71 pielęgniarek i położonych, 297 ratowników medycznych, 34 dyspozytorów. Zespoły ratownictwa medycznego interweniują ok. 60 tys. razy rocznie, przejeżdżając przy tym 1,3 mln km. Dni największej liczby interwencji – poza nocą sylwestrową – to piątki i niedziele, gdy zdarza się najwięcej wypadków drogowych.
Jak poinformowała Popławska, trwają prace, które mają doprowadzić do tego, że zapis EKG z każdej karetki, a nie jak obecnie tylko z niektórych, będzie przekazywany wprost do oddziałów kardiologii. „W tym tygodniu wymienimy na nowe kolejne pięć ambulansów” – zapowiedziała dyrektor.
Dziejom pogotowia ratunkowego poświęcona jest wystawa przygotowana w Muzeum Inżynierii Miejskiej, która potrwa do końca roku. Można na niej zobaczyć m.in. archiwalia - statut, inwentarz i księgi wypadków Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego, godło tej instytucji i czapkę woźnicy z początku XX wieku. Są także torby i narzędzia lekarskie używane w okresie międzywojennym, sprzęt służący ratownikom medycznym już po II wojnie, zdjęcia i eksponaty przypominające o działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednym z eksponatów jest karetka – nyska, która używana była aż do początku lat 90. (PAP)
wos/ bno/