Polska po 1989 roku

03.07.2016 aktualizacja 14.07.2016

Kresowianie pielgrzymowali na Jasną Górę i apelowali o Muzeum Kresów

22. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa na Jasnej Górze - ks. Isakowicz-Zaleski (P). Fot. PAP/W. Deska 22. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa na Jasnej Górze - ks. Isakowicz-Zaleski (P). Fot. PAP/W. Deska

22. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa przybyła w niedzielę na Jasną Górę w Częstochowie. Z najważniejszego polskiego sanktuarium zabrzmiał apel o utworzenie Muzeum Kresów.

Jak przypomniał prezes Światowego Kongresu Kresowian i przewodniczący Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych Jan Skalski, pokolenie ludzi urodzonych na Kresach I i II Rzeczypospolitej już odchodzi, dlatego konieczne i pilne staje się utworzenie Muzeum Kresów, które ocali ich dorobek, a także pamiątki narodowe stanowiące świadectwo polskości ziem niegdyś zamieszkiwanych przez kresowian.

"Gdy przed 70 laty z obszaru Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wypędzono miliony Polaków, zostali oni pozbawieni ojcowizny, jednak do nowych miejsc osiedlenia zabierali ze sobą najcenniejsze pamiątki rodzinne, uratowane z wojennej pożogi obiekty i przedmioty kultury duchowej i materialnej, świadectwo wielopokoleniowych związków z ziemią ojców, a jednocześnie wielopokoleniowych związków ziem wschodnich z Polską" – powiedział Jan Skalski.

Jak ocenił, takie muzeum jest niezbędne Polsce, aby kolejnym pokoleniom Polaków ukazać znaczenie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, wkład Kresowian do polskiej tradycji i polskie dziedzictwo cywilizacyjne na Kresach I i II RP. "Kresowianie i ich potomkowie pragną ocalić dla przyszłości pamiątki przeszłości, aby przypominały kolejnym pokoleniom o ich ojcowiźnie, pracy i walce dla Polski zarówno naszych przodków, jak i Polaków ciągle obecnych na Kresach Wschodnich. Będzie to możliwe dzięki powołaniu do życia Muzeum Kresów, które byłoby równocześnie ośrodkiem dokumentacji i ośrodkiem badawczym" - mówił.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza święta, odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie. "Chcę powiedzieć do was, Kresowianie, że na pewno tęsknicie za tymi miejscami, gdzie się urodziliście, gdzie spędziliście swoje życie, albo wasi przodkowie, ale cieszcie się, bo wasze imiona zapisane są w niebie, że jesteście wierni Chrystusowi, Ewangelii, a On poszedł przygotować nam miejsce" – zwrócił się do pielgrzymów abp Jan Paweł Lenga.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski, proboszcz parafii ormiańskiej w Gliwicach, historyk, autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".(PAP)

lun/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL